Ultimate magazine theme for WordPress.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

0 379

Yüzyıllar önce ortaya çıkarılan sirke, günümüzde hala sofralarımızda kullanılmaktadır. Salatalara lezzet katmasının yanı sıra çeşitli yemeklerin içerisinde ve turşularda kullanılır. Her derde deva olarak görülen sirkenin faydaları da oldukça fazladır. Çeşitli meyvelerden elde edilebilen sirkenin en bilinenleri ise üzüm sirkesi ve elma sirkesidir. Üzüm sirkesinin çok keskin olması nedeni ile daha hafif olan elma sirkesi tercihler arasında yer almaktadır.

Birkaç aşamada evde elma sirkesi yapmak da mümkündür.

Evde Elma Sirkesi Yapımı İçin Malzemeler

Evde elma sirkesi yapabilmek için gereken malzemeler marketlerden ya da pazardan rahatlıkla bulunabilmektedir:

  • 1 kg Elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 litre su
  • 1 çay bardağı nohut
  • 1/2 çay bardağı bulgur

Elma seçimi, evde elma sirkesi yapımında en dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Mumlu ya da ilaçlı elmalar, sirkede kötü bir tat oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle en doğal elmayı tercih etmek gerekmektedir.

Elmaların Doğranması

İlk olarak elmaları çok iyi ve düzgün bir şekilde yıkamak gerekmektedir. Sonrasında minik minik parçalar şeklinde keserek bir cam kavanozun içerisine bırakılmalıdır. Sonrasında 3 litre su eklenmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, elmaların kabuklarının soyulmamasıdır. Evde elma sirkesi yapımı aşamaları arasında, elmanın kabuklarını soymamak sirkeleşmesi açısından en önemli unsur budur.

Bal, Bulgur ve Nohutların Eklenmesi

Elmaların içerisinde bulunduğu kavanoza sırasıyla bal, bulgur ve nohutlar eklenmektedir. Evinde sirke anası bulunanlar, bal yerine sirke anası da kullanabilmektedir. Sonrasında silikon veya plastik bir kaşık yardımı ile karışım iyice karıştırılmalıdır. Metal kaşık kullanılması durumunda fermantasyon işlemi bozulacaktır. Bu nedenle elma sirkesi istenilen şekilde olamayabilir.

Kavanozu Kapatılması

İlk olarak kavanozun kapağının kapatılması gerekmektedir. Sonrasında bir ip yardımı ile kavanozun kapağına tülbent bağlanmalıdır. Bu hem kapaktan oluşacak kaçakların önlenmesinde hem de fermantasyon işleminde oluşan ısının korunmasında önemlidir.

Saklanma Şekli Nasıldır?

Evde elma sirkesi hazırlandıktan sonra, yaklaşık olarak 20 gün kadar bir süre boyunca serin, kuru bir yerde saklanmalıdır. Aynı zamanda güneş ışıklarından da uzak tutulmalıdır. 20 günlük süreç boyunca günde bir kez sirkenin kaşık yardımı ile karıştırılması gerekmektedir. Bu süreç de tamamlandıktan sonra, artık tekrar açmamak üzere 20 gün boyunca kavanoz kapatılmaktadır. 20 günün sonunda ise sirke süzüldükten sonra kullanıma hazır hale gelmektedir.    

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.