Ultimate magazine theme for WordPress.

Ev Yapımı Fındık Ezmesi Tarifi

1 355

Ev Yapımı Fındık Ezmesi Tarifi, Dünyanın oran olarak en çok fındık ihtiyacını karşılayan ülke olarak evimizde ne kadar fındık ürünü bulunduruyoruz? Türkiye olarak dünyanın % 80 fındık ihtiyacını karşılıyoruz. Birçok ülke bu konuda girişim yapmasına rağmen yine de bu konuda çok büyük bir ilerleme yapamadılar. Bu sebeple fındıkların potansiyel bir çoğunluğu Karadeniz Bölgesinde Ordu, Giresun ve Sakarya gibi illerden karşılanan ve büyük bir çoğunluğu ile yapılan ihracat ile Avrupa’da bulunan fındık borsası belirleniyor.

Bu küçük bilgiden sonra sizlere kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yerini alan ve çocuklar tarafından çok sevilen bir ürünü evinizde nasıl yapacağınızı size anlatacağız. Bilgiminik.com olarak sizlere verdiğimiz sürekli pratik bilgiler ile evinizde daha güzel ve mutlu günler geçirmeniz için çalışıyoruz. Fındık Ezmesi nasıl yapılır? Fındık Ezmesi tarifi konusunda aşağıda vereceğimiz işlemleri yapmanız, sabah kahvaltılarınızın daha neşeli ve zevkli geçmesini sağlayacaktır.

Günün her bir anında tüketebileceğiniz bu leziz tarif için. Evinizde yapım ile sizde ekonomik bir adım atmış olacaksınız. Şayet, sizlerde bu lezzeti tatmak, elinizin lezzetini damak zevki ile donatmak istiyorsanız, hazırlıklara başlayın.

FINDIK ( FISTIK)  EZMESİ TARİFİ

Malzemeler

Kavrulmuş yer fıstığı ortalama olarak 250 gram

Evde hazır olan 1,5 yemek kaşığı kadar Bal

Eğer evinizde fındık yağı var ise 2 yemek kaşığı fındık yağı, şayet yok ise zeytinyağı da olur.

Çok az tuz ortalama yarım çay kaşığı kadar yeterli olacaktır.

FINDIK ( FISTIK)  EZMESİ TARİFİ

Fındık ezmesi tarifinde fıstık yerine fındık da kullanabilirsiniz. Ancak size verdiğimiz tarif ile daha lezzetli bir karışım elde edeceksiniz. İlk önce evde hazırladığımız ve kavurduğumuz fıstıkları rondanızda çok iyi bir şekilde çekin. İyice ezilen fıstık ezmelerinize elimizde hazır olan malzemelerin hepsini sırası ile katın, Bal, tuz, fındık yağı veya zeytinyağı bunları ekledikten sonra güzelce tekrardan rondada çekin. Hazırladığınız karışım sürülebilir kıvama gelene kadar bu çekim işlemeni devam ettirin. Hazırladığınız fıstık ezmenizi kavanoza yerleştirebilirsiniz. Artık size afiyet olsun. Bütün işlem bu kadar basit, siz de evinizde bu karışım ile harika lezzetleri kahvaltılarınıza ekonomik bir şekilde taşıyabilirsiniz.

1 yorum
  1. Esin diyor

    uzun zamandan beri arıyordum tarifini çok teşekkür ederim 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.