Ultimate magazine theme for WordPress.

Erkek Gözünden Kadın Psikolojisi

0 361

Erkeklerin en büyük derdi kadınları anlayamamak. Bu konuda haksız sayılmazlar. Çünkü kadın ve erkek zihni farklı çalışıyor. Net cümleler ve tam anlamını kullandıkları kelimeler ile ne istediğini ifade eden erkekler karşısındaki kadının da aynı şekilde davrandığını sanıyor. Oysa kadın zihni daha karmaşıktır. Onu anlamak için söylediklerine değil söylemediklerine karşı da hassas olmak gerekiyor. Kadınları anlamak için erkeklerin daha fazla çaba sarfetmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

Kadınları yöneten duygularıdır

Dünyadaki toplam nüfusun yarısını oluşturan ve hayatın her alanında erkekler ile omuz omuza çalışan kadınları çözmek için erkeklerin duygularından korkmamaları gerekiyor. Çünkü kadınlar erkeklere nazaran duyguları ile hareket etmeye daha meyillidir. Ayrıca kadınlar duygu durumlarının yoğunluğundan dolayı histerik davranışlar gösterme konusunda da erkeklere göre daha yatkındır.

Sağ beynin etkisi 

Beyin sağ ve sol yarı küreden oluşmaktadır. Sol yarı küre analitik, mantıksal zekayı yönetirken sağ yarı küre daha çok duygular ve sanatsal yetenek ile ilişkilidir. Erkekler genelde beynin sol yarı küresini daha fazla kullanır. Bu yüzden pratik zekaları, sorunları kısa yoldan çözme kapasiteleri fazladır. Oysa kadınlar olayları dramatize etme konusunda daha yetenekli oldukları için olayı olduğu gibi değil altında yatan sebepler ile birlikte ele alır. Üstelik geçmiş ve gelecek ile ilgili takıntılar da kadınlarda daha fazladır.

Psikolojik farklılılar

Erkek ve kadın psikolojisi farkı da bariz şekilde birbirinden ayrılır. Kadınlar gerek hemcinsleri ile gerek erkekler ile iletişime daha fazla açıktır. Üstelik bu iletişim becerisi kadınların erkeklere nazaran daha fazla yaşamalarını da sağlıyor. Kadınlar iyi ya da kötü şeyleri konuşarak çözmek ve geride bırakmak isterken erkek bunu içine atıp önüne bakmayı tercih eder. Bu tepkisizlik durumu ile karşılaşan bir kadın için artık çözmesi şart olan bir sorun baş göstermiştir. Bu yüzden çok konuşan ve erkekler tarafından dırdırcı olarak nitelenen kadınların dinlenmeye ve anlaşılmaya ihtiyaçları olduğunu aklınızdan çıkarmyın.

Sorun çözme yöntemleri

Kadınların sorun çözme becerileri erkeklere göre daha fazladır. Erkeler sorunlara fiziksel üstünlüklerinden güç alarak yaklaşırlar. Oysa bir kadın sakin görünüp çok daha etkili bir ceza olan psikolojik silahlarını devreye sokacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.