Ultimate magazine theme for WordPress.

Erektil Disfonksiyon (ED) Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

0 328

Erektil Disfonksiyon Etkileri Sebebi ve Tedavisi

Erektil disfonksiyon olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza; neden olduğu ve nasıl düzeltileceği hakkında sorular sormalısınız. Doktorunuzla konuşmaktan ve ona bir çözüm bulmak için başlayabileceğiniz her türlü sorunuzu sormaktan çekinmeyin. Kesinlikle sormanız gereken ilk altı soru:

1. Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erektil disfonksiyon, ereksiyon olamadığınız veya ereksiyonu sürdüremediğiniz bir rahatsızlıktır. ED problemini arada bir yaşıyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Ancak sık sık veya düzenli olarak gerçekleşirse, diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

ED’yi ne sıklıkta yaşarsanız yaşayın, ilişkinizi etkileyebilir ve özgüveninizle ilgili sorunlara neden olabilir. Fakat aynı zamanda çok yaygındır ve doktorunuzla konuşursanız tedavi edilebilir.

2. Bu Bana Neden Oluyor?

Erektil disfonksiyon olduysanız, bunun birçok nedeni olabilir. Yüksek tansiyon ve diyabet için bir hormon dengesizliği, alkol ve uyuşturucu kullanımı. Penisinizin, prostatınızın, mesaneniz ve pelvisinizin zarar görmesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Ama bu her zaman fiziksel olmayabilir; duygusal ve ruhsal problemlerden de kaynaklandığı bilinmektedir. Stres, depresyon, anksiyete ve düşük özgüven, Erektil disfonksiyon rahatsızlığına neden olan başlıca ruhsal ve duygusal sorunlardandır. Cinsel olarak nasıl performans gösterdiğinize dair gerginlik bile buna neden olabilir.

Bazı ilaçlar da ereksiyonu zorlaştırabilir. Doktorunuz, neler olup bittiğini ve nasıl çözeceğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

3. Yaşımla Alakalı Bir Nedenden mi Kaynaklanıyor?

Erektil disfonksiyon sorununda yaşın bir rol oynadığı görülüyor. Yaşlandıkça, ereksiyon süresi daha uzun olabilir ve gençken olduğu kadar performanslı olmayabilir.

Ancak yaşlanmak erektil disfonksiyon sorununa neden olmaz, sadece olma şansınızı arttırır. Nedenlerine bakılırsa, ED her yaştan erkeği etkileyebilir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, ilk kez Erektil disfonksiyon için doktora giden 4 hastanın 1’inin 40 yaşın altında olduğu görüldü ve neredeyse yarısında yaşlı hastalarla karşılaştırıldığında ciddi düzeyde erektil disfonksiyon gelişmişti.

Gözlemlenen en büyük sorunlar; Genç hastaların sigara ve yasadışı uyuşturucu kullanımlarının yaşlı erkeklerden daha fazla olmasıdır.

Erektil Disfonksiyon (ED)’de gözlemlenen en büyük sorunlar; Genç hastaların sigara ve yasadışı uyuşturucu kullanımlarının yaşlı erkeklerden daha fazla olmasıdır.

4. ED Nasıl Teşhis Edilir?

Doktora sorunlarınızı anlattığınızda, Erektil disfonksiyon olduğunuzu düşünürse, öncelikle muayene edecek ve sonra bazı testler için sizi yönlendirecektir. Bununla birlikte, ED’nizin nedeni olabilecek başka sağlık problemlerinizin olup olmadığını bilmek için, bir üroloğa görünmeniz gerekir. Ürolog, ED’ye neden olabilecek problemleri aşağıdaki teşhis yöntemleri ile belirleyebilecektir.

  • Kan testleri
  • Ruh sağlığı kontrolü
  • Gece ereksiyon testi
  • Kan akışını kontrol etmek için penis ultrasonu
  • İdrar tahlili

5. Erektil Disfonksiyon nasıl tedavi edilir?

Her durum farklıdır, bu nedenle doktorunuz ED’ye neden olabilecek özel duruma odaklanacaktır. Tedaviniz şunları içerebilir:

Erektil disfonksiyon için ilaç kullanımı

Avanafil (Stendra), sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) ve vardenafil (Levitra) gibi ereksiyon oluşmasına yardımcı olabilecek birkaç farklı ED ilacı vardır.

Bu ilaçlar aynı şekilde çalışır: Düz kasları gevşetir ve penise olan kan miktarının yoğunlaşmasını sağlar. Testosteron replasmanı ve ereksiyonda yardımcı olmak için doğrudan penisinize enjekte edilen ilaçlar da yaygındır.

ED için altta yatan nedenleri tedavi etmek

Doktorunuz size bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı önerebilir.  Bunlar sigarayı ve içkiyi bırakmak, günlük rutin olarak spor yapmak gibi istekler olacaktır.

Ayrıca, ED’ye katkıda bulunabilecek ilaçları yan etkiye sahip olmayacak ilaçlarla da değiştirebilir. Psikolojik, duygusal veya ilişki konularında bir danışmanla konuşmak da yardımcı olabilir.

Diğer tedavi seçenekleri

Penis pompaları ve cerrahi müdahale, ilaç işe yaramadığı takdirde doktorunuzla görüşebileceğiniz tedavi seçenekleridir. Penil implantlar ve kan damarı ameliyatı risklidir, bu yüzden genellikle son seçenek olarak kabul edilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.