Ultimate magazine theme for WordPress.

En Uygun Ayakkabı Nasıl Seçilir?

0 183

Günlük yaşamınızda oldukça fazla yük taşıyan ve sizin ayakta durmanıza yardımcı olan en önemli organınız ayaklarınızdır. Ayaklarınız fark etmeseniz bile sizin yükünüzü taşıdığından ve tüm günün yorgunluğunu üstlendiğinden dolayı oldukça rahat ettirilmelidir. Bundan dolayı ayağınıza rahatlık ve sağlık sunan bir ayakkabı ayak sağlığınızın daha iyi olmasına neden olacaktır. En uygun ayakkabı nasıl seçilir? Sorusunun cevabını bilmeli ve buna göre seçim yapılmalıdır. Topuklu veya düz ayakkabıların kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunur. Bundan dolayı ayak rahatsızlıkları da artmaya başlamıştır. Sadece topuklu giymek veya sadece düz ayakkabı giymek oldukça zararlıdır.

Topuk Konusunda Dikkat Edilecekler

Ayakkabı seçiminde en sık sorulan sorulardan bir tanesi de ayakkabının topuklarıdır. Ayakkabı alışverişinde kadınların sürekli topuklu veya sürekli düz giymeyi tercih ettikleri sıklıkla görülür. Fazla topuklu olan ayakkabılar ayakta durma süresine bağlı olarak ayağa ağrı vermeye başlayabilir. Düz olan ve babet tarzı ayakkabılar ise tabana fazla iş düşmesine neden olur. Bunun için ayakkabılarınızda bayanlarda 3-4 cm topuk oldukça sağlıklı olur.

Rahatlık Konusunda

Ayakkabılarınızın topuk kısmına gereken özeni gösterdikten sonra bakılması gereken diğer konu ise ayakkabınızın rahat olmasıdır. Ayakkabınızın ayağınıza olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken ölçü en uzun olan parmağınızdır. Bu parmağın uzunluğuna ve rahatlığına göre ayakkabı numaranızı seçmeniz önerilir. Ayrıca ortopedik olup olmaması da sağlık açısından önemli bir detaydır. Ayağınızın ayakkabı içerisinde herhangi bir noktaya baskı yapması durumunda o ayakkabının ayağınıza uygun olmadığı rahatlıkla anlaşılır. Ayağınızı sıkan ayakkabılar kadar büyük gelen ayakkabılar da rahatsız edecektir.

Sağlık Konusunda

Ayakkabınızı seçerken bir diğer önemli ayrıntı ise ayakkabının ortopedik olmasıdır. Ortopedik olan bir ayakkabı ayağınızın dinlenmesi için önemli olan noktalarına gereken basıncı uygulayarak daha rahat yürümenize olanak sağlar. Ek olarak ayakkabının yapıldığı malzemenin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayakkabıyı elinize aldığınızda ayakkabının ortadan neredeyse katlanabilir olması malzemenin elastik olduğu anlamına gelir. Böylece ayağınıza göre şekil alacak olan ayakkabı hem sağlık hem de konfor açısından doğru tercih olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.