Ultimate magazine theme for WordPress.

Elektronik Ürün Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 354

Doğru Elektronik Eşya Satın Almak

Teknoloji artık hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Günden güne gelişen ve büyüyen bu pazarın içinde, hepimiz çağın gerisinde kalmamak için yeni çıkan ürünleri satın almak istiyoruz. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Ürünü İlk Çıktığında Almak Mantıklı Mı?

Yeni ürünleri alırken bazen yalnızca ihtiyaçtan, bazen teknolojiden geri kalmama isteğinden bazen ise etrafımızda gördüğümüz insanlara özenip alıyoruz. Fakat marka takıntısı veya hiç kullanamayacağımız yeni özelliklere sahip olduğu için bir ürünü almak son derece maliyetli olabiliyor.  Özellikle taksitle ve kredi ile alınan ürünler uzun vadede daha pahalıya gelecek ve ederinin çok üzerine çıkacaktır. Ayrıca ürünler ilk çıktıkları zaman her zaman daha yüksek fiyatlarla satılırlar. Belli bir süre geçtikten sonra fiyatlar düşmeye başlar.

Garanti Koşulları

Aldığımız elektronik ürünlerin garanti koşulları, yetkili teknik servisinin yaşadığımız şehirde olup olmadığı ve garanti kapsamı iyice araştırılmalıdır. Yetkili servis, arızayı en doğru şekilde tamir edecek kurumdur. Yetkili olmayan özel servislerin, cihazları ne derece tanıdığını bilemeyiz.

Garanti süresi uzun olan cihazlar, çoğu zaman daha dayanıklı cihazlardır. Firmalar ürünlerinin garanti süresini belirlerken, cihazın öngördükleri ömrünü göz önünde bulundururlar. Bu nedenle garanti süresi daha uzun olan ürünleri tercih etmek daha mantıklı olabilir.

Belirli günlerde, bazı cihazlar teknoloji marketlerinde indirime girmektedir.

Mağaza İndirimleri

Belirli günlerde, bazı cihazlar teknoloji marketlerinde indirime girmektedir. Bununla beraber internet üzerindeki bazı alışveriş sitelerinde yine aynı şekilde indirimli ürünlerin satılması her zaman mümkündür. Ürün satın almadan önce mutlaka mağazaların broşürleri incelenmelidir.

Ayrıca internette arama yapılmalı ve indirim olan internet siteleri tespit edilmelidir. Bu siteler arasında en güvenilir ve en düşük fiyatlı olanı seçerek en uygun alışverişi yapabilirsiniz.
Ayrıca ürünler taksitle veya kredi kullanılarak alınacaksa vade farkı olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek vade farkları ile ürün almaktansa, eğer mümkünse bir süre beklemek ve ürünü peşin olarak alacak parayı biriktirmek çok daha mantıklı olacaktır.

Mağaza indirimlerinde, kimi zaman teşhir ürünleri ve hatalı ürünler daha uygun fiyatlara satılabilmektedir. Bu sebeple, indirimli ürünleri satın alırken ambalajını kontrol etmek ve mutlaka kapalı olmasına özen göstermek gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.