Ultimate magazine theme for WordPress.

E-Devlet’ten Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

0 359

İnternet ve akıllı telefonların günlük hayatta iyiden iyiye yer etmesiyle artık birçok insan ilgili işlemlerinin bu kanallar üzerinden yapmaktalar. Dijital teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren en faydalı yeniliklerden birisi de şüphesiz E-Devlet uygulaması. İş kurmak, evlenmek, askere gitmek, mülk satın almak gibi birçok alanda istenilen bazı resmi evraklar vardır. Yıllarca devlet dairelerine giderek sıra bekleyen insanlar artık bu yeni uygulamayla rahat bir nefes almış durumdalar.

E-Devlet Nedir?

Devlet hizmetlerinin güvenli bir dijital ortamda vatandaşlarla buluşturularak işlemlerini hızlıca yapabilmelerini sağlayan internet sitesidir. İnternet üzerinden  https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek E-Devlet hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

Nasıl Giriş Yapılır?

Bu hizmeti kullanabilmek için öncesinde herhangi bir üyeliğe gerek duyulmamaktatır. Sadece PTT şubelerine giderek alabileceğiniz şifre ve mevcut TC kimlik numaranız ile dilediğiniz zaman bu hizmeti kullanabilirsiniz. Ayrıca aldığınız bu şifreyi sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirebilir ve uzun süre kullanabilirsiniz.

Hangi İşlemler Yapılabilir?

E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Yüksek Öğretim Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gibi pek çok kuruma direkt olarak ulaşabilir ve resmi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca öğrenci belgesi alma, sigorta sorgulama, askerlik bilgileri ve üzerinize kayıtlı mobil hatlara kadar onlarca hizmete kolayca ulaşabilirsiniz.

E-Devlet’in sunduğu bir diğer hizmet ise adli sicil kaydı sorgulamasıdır.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Bir diğer adıyla sabıka olarak da bilinen adli sicil kaydı, kişinin devlet tutanaklarında yer alan geçmişte işlediği suçlara ya da aldığı hükümlere yönelik bilgilere denir.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sorgulanır?

TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılır. Açılan ana sayfadan E-Hizmetler bölümüne tıklanarak buradan Kişisel Bilgiler seçilir. Bu seçeneğin ardından açılan kategorilerden sizil kaydınızın saklı tutulduğu Adalet Bakanlığı seçilir. Açılan bölümde ”Adli sicil kaydı sorgulama” kısmına tıklayarak hakkınızda eğer varsa adli bilgileri görebilirsiniz.

Adli sicil kayıt belgenizi herhangi bir kuruma götürmeniz gerekiyorsa eğer yine aynı sayfanın üst bölümündeki ”Sayfayı Yazdır” kısmını seçerek belgenizi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.