Ultimate magazine theme for WordPress.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

0 319

Dukan Pierre tarafından geliştirilen dukan diyeti, kısa sürede, hızlı ve kalıcı kilo verme yöntemlerinden biridir. Son dönemde birçok kişi tarafından araştırılan dukan diyeti nasıl yapılır? Dört evreden oluşan dukan diyetinde karbonhidrat ve yağ tüketimi en aza indirilip protein tüketimi yüksek olan bir diyet türüdür. Kilo vermek isteyenlerin en büyük sorunu aç kalmaktır. Protein ağırlıklı bir diyet olan dukan diyetinde bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Proteinin midede sindirilmesi daha fazla zaman istediği için, kişiyi uzun süre tok tutmaktadır.

Dukan Atak Aşaması

Dukan diyetinin ilk evresi atak aşamasıdır. Bu süre 1 gün ila 20 gün arası değişiklik gösterir. Süreci belirleyen husus ise verilmek istenen kilodur. Örneğin 5 kilo vermek isteniyorsa 1 ya da 2 gün atak aşamasını uygulamak yeterlidir. Verilmek istenen kilo arttıkça, atak aşamasının uygulama günü de arttırılmalıdır.

Atak aşamasında en temel kural “sıfır tuz kullanımı” dır. Bu süreçte sadece protein tüketilmelidir. Bitkisel ya da hayvansal yağlar tüketilmemelidir. Bu evrede metabolizma şaşırtılır ve vücuttaki su atılır. Bu aşamada tuz ve koyun eti tüketimi yasaktır. Bu evrede tüketilebilecek gıdalar

  1. Dana, sığır eti
  2. Beyaz tavuk eti
  3. Derisiz hindi eti
  4. Sığır ya da dana ciğeri
  5. En fazla 2 yumurta
  6. Az yağlı süt, yoğurt, peynir
  7. Taze balık
  8. 1.5 yemek kaşığı kadar yulaf

Dukan Seyir Aşaması

Bu evrede beslenme listesine sebzeler eklenir. Örneğin brokoli, pancar, enginar, lahana, kuşkonmaz, patlıcan, Brüksel lahanası, havuç ve salatalık gibi sebzeleri seyir aşamasında tüketilebilir. Seyir aşaması, verilmek istenen kilo verilene kadar devam ettirilir. Verilmek istenen her 4 kilo için bir ay seyir aşamasında kalınmalıdır. Örneğin verilmesi gereken 10 kilo ise 2 ay boyunca seyir aşaması uygulanmalıdır.

Seyir aşaması iki etaptan oluşmalıdır. Verilecek kiloya göre seyir aşaması süresi belirlenir. Bir gün atak evresi uygulanır ertesi gün seyir aşaması uygulanır. Bu evrede günlük 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Dukan Güçlendirme Aşaması

Atak ve seyir aşamasını tamamlayan yani istediği kiloyu veren kişiler güçlendirme aşamasında, mevcut kiloların kalıcılığı sağlanır. Tıpkı atak ve seyir aşamalarında olduğu gibi protein, sebze ve yulaf tüketimine devam edilir. Ek olarak yasaklanan gıdalar da zaman zaman diyete dâhil edilir. Bol su tüketimi şarttır. Kuzu eti, tatlı, meyve ve nişasta içeren (makarna, pirinç) gıdalar ölçülü olarak diyete eklenir. Bu evre sayesinde verilen kiloların geri alınmasının önüne geçilir.

Dukan Koruma Aşaması

Başarıyla sonuca ulaşılan dukan diyetinin koruma aşaması, oluşturulan beslenme alışkanlığını devam ettirmektir. Verilen her bir kilo için 5 gün koruma evresi uygulanmalıdır. Her gün en fazla 3 çorba kaşığı yulaf tüketilmelidir. Ayrıca 20 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Koruma aşamasında haftada bir gün, sadece protein tüketilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.