Ultimate magazine theme for WordPress.

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

0 333

Domuz Gribi Genel Bakış (H1N1)

Domuz gribi, domuzları etkileyen influenza A tipi virüsünün adıdır. Domuz gribi tipik olarak insanları etkilemese de 40 yıldan uzun bir süredir ilk grip salgını olan 2009-2010’da küresel bir salgın yaşandı.

H1N1 olarak bilinen yeni bir grip virüsü, domuzlarda bir araya gelerek insanlara yayılan domuz, kuş (kuş) ve insan genlerinin bir kombinasyonunu içeren A tipi bir grip virüsünü ortaya çıkardı. H1N1 artık normal mevsimsel grip tipi olarak kabul edilmiş ve grip aşısına dahil edilmiştir.

Domuz Gribi Tarihçesi

H1N1 ilk kez Nisan 2009’da Kaliforniya’da 10 yaşında bir kız çocuğunda tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Haziran 2009’da küresel bir salgın ilan edildi ve sonunda Ağustos 2010’da sona erdi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), domuz gribinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 61 milyon insanı enfekte ettiğini ve 12.469 kişinin ölümüne neden olduğunu tahmin ediyor. Dünya çapında 575.400 kişi pandemik domuz gribinden dolayı yaşamını yitirmiştir.

Domuz Gribi Belirtileri

H1N1 solunum yolu hastalıklarına neden olur ve çok bulaşıcıdır. H1N1’in belirtileri mevsim gribi belirtilerine benzer ve şunları içerebilir:

  • Ateş
  • Vücut ağrıları
  • İştah kaybı
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Burun akıntısı
  • Tahriş olmuş gözler
  • Kusma, bulantı ve ishal

Domuz Gribi Nedenleri ve Risk Faktörleri

A tipi influenza virüsleri, diğer virüslerle karışma yeteneğine sahip olup, 2009-2010 arasında salgına neden olmuştur.

H1N1 virüsü, muhtemelen pandemiden birkaç yıl önce domuzlarda metamorfozlanan domuz, insan ve kuş genleri olan ve domuzları enfekte ettiği bilinen virüslere benzerdir. Bundan dolayı “domuz gribi” olarak adlandırılan A tipi bir virüstür.

Grip, yıl boyunca domuzlar arasında dolaşır, ancak en çok sonbahar ve kış aylarında, insan gribine benzer şekilde yaygınlaşır. Bazen domuz gribi onlarla çalışan insanlara, hapşırılmış veya öksürülmüş bir yüzeye temas ederek veya virüsle kirlenmiş havanın solunmasıyla geçirebilirler. 2009–2010 salgını sırasında olan da tam olarak budur. Ancak bu durumda, yeni H1N1 türü, insanların buna karşı bağışıklığı olmadığı için hızla yayılmıştır.

H1N1 Domuz Gribi Nasıl Teşhis Edilir

Domuz Gribi belirtileri geliştirirseniz, genellikle sağlıklıysanız bir doktora görünmeniz gerekmez. Bununla birlikte, hamileyseniz, bağışıklık sisteminiz tehlikeye girer veya astım, diyabet, amfizem veya kalp rahatsızlığı gibi kronik bir hastalığınız varsa, derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Doktorunuz, hastalığınızın ilk dört ila beş günü içinde burnunuzdan ve / veya boğazınızdan bir bez alarak grip virüs türünü teşhis edebilecektir.

Grip olup olmadığınızı ve diğer testler kadar doğru olmasalar da hangi tipte (A veya B) olduğunu söyleyebilecek hızlı influenza diagnostik testler vardır.

Ayrıca daha doğru ve hızlı bir sonuç verebilecek hızlı moleküler deneyler de vardır. Birden fazla influenza A virüs türü olduğundan, pozitif bir influenza A testi mutlaka H1N1 virüsüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. H1N1 gibi sahip olduğunuz grip türünü kesin olarak teşhis etmek ve sınıflandırmak için doktorunuz numunenizi analiz için uzman bir hastaneye veya devlet laboratuvarına gönderebilir.

Domuz Gribi Tedavisi

H1N1 gribi, diğer herhangi bir grip türü gibi bir virüstür, ancak antiviral ilaçlara Tamiflu ve Relenza’ya cevap veriyor gibi görünmektedir.

Bu ilaçlar hastalığı tedavi etmez, ancak süreyi kısaltabilir. Semptomları daha az şiddetli hale getirebilir veya maruz kalırsanız tamamen önlenmenize yardımcı olabilir.

Genellikle daha yüksek komplikasyon riski olan kişiler için ayrılmıştır, bu nedenle virüsün kendilerine direnç oluşturma olasılığı azalır.

Aksi halde, çoğu insan için tedavi, temel olarak konfor önlemlerinden ve ortaya çıkan semptomların tedavisinden oluşur. Örneğin astım veya amfizem varsa, doktorunuz solunum semptomlarını hafifletmek için bir ilaç ekleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.