Ultimate magazine theme for WordPress.

Diyabet Nedir?

0 410

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ( diyabet ), günümüz insanlarında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Diyabet, insülin hormonunun yeteri kadar üretilememesi sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Alınan besinlerin zamanla şekere dönüşmesi ve kana karışması kandaki şeker miktarını yükseltir. İnsülin hormonu bu durumu engeller fakat yetersiz ise kişi şeker hastalığına yakalanır. Diyabetin iki çeşidi vardır. 1. tip diyabet genellikle 30 yaş ve altında görülmektedir. Bu tip diyabette vücut insülin üretmediğinden kişi mutlaka insülin kullanmalıdır. 2. tip diyabet ise 40 yaş ve üstünde görülür. 2. tip diyabette genelde kişilerin fazla kiloları oldukça çoktur yani aşırı kilolu kişilerdir. Ayrıca en çok rastlanılan diyabet tipidir.

DİYABETİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyabetin belirtileri kişide gözle görülür niteliktedir. Bunlardan bazıları şunlardır;

-Aşırı sıvı alımı ve susama hissi, ağız kuruluğu, ciltte kuruluk

-İştah artışı

-Aşırı sıvı alımından kaynaklanan sık idrara çıkma durumudur

-Kilo kaybı

-Görmede bulanıklık

-El ve ayaklarda uyuşukluk hissi

DİYABETTE BESLENME

Diyabet hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Karbonhidrat alımı en aza indirilmelidir. Ayrıca sık ve az yemeye özen gösterilmelidir. Şekerli ürünler kesinlikle kullanılmamalı, kızartma tarzı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Posalı yiyeceklerin tüketimi ise arttırılmalıdır. Bunlar dikkate alındığında şeker oranı belli seviyede kalacaktır.

DİYABET İÇİN ALINAN TEDBİRLER VE TEDAVİSİ

Diyabete yakalanan kişiler ömür boyu bu hastalıkla yaşarlar ve erken ölümle karşılaşma ihtimalide yüksektir. Bu sebeple hastalığı önlemek için bazı tedbirler almak gerekmektedir. Öncelikle diyabetin hangi çeşidinin olduğu tespit edilmelidir. Bu doktor tarafından alınan kan örneklerine uygulanan testler sonucu belirlenir. Eğer 1. tip diyabet varsa kişi insülin kullanmalı ve doktor gözetimi altında mutlaka düzenli diyet yapmalıdır. Uygulanan diyette amaç alınan karbonhidrat seviyesini belli seviyede tutmaktır. 2. tip diyabet hastaları ise yine düzenli yapılan diyetin yanı sıra insülin yerine ilaç tedavisi görürler. Bu tipteki diyabet hastaları fazla kiloya sahip olduklarından dolayı düzenli egzersizler ile fazla kilolarından kurtulmalıdır. Genel olarak ise diyabet hastalarının çoğunluğu 2. tip diyabet grubunda yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.