Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuklar Neden İştahsız Olur ?

0 324

Çocuklar bazı dönemlerde iştahsız olurlar. Çocuklar neden iştahsız olur, neden dönem dönem yemek yemezler sorularını aşağıdaki makaleyi okuyarak anlamak mümkündür…

Çocukların iştahsız olma durumu son yıllarda daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Oysa çocuklar yemek, yemek gibi eğlenceli ve besleyici bir aktiviteyi neden ret ederler? Bizler, çocuklarımız gibi doğduğumuz ilk andan beri beslenmeye eğilimliyizdir. Bunun en büyük kanıtı ise doğar doğmaz gösterdiğimiz emzirme refleksidir. Her çocuk ihtiyacı olduğu düzeyde besin alır. Adım büyüdüğümüz, yürüdüğümüz, konuştuğumuz gibi beslenme alışkanlığı da adım adım kazanılır. Anne olarak ise bizler her zaman bebeğimizi daha fazla besleme ihtiyacı duyarız. Bizim için yeterli gelmez oysa çocuk için yeterlidir verilen besinler. Eğer çocuğunuza sürekli olarak yediğin yetersiz mesajı verirseniz çocuğunuz bir süre sonra üzerinde baskı hissedip beslenmeye karşı bir düşmanlık hissedebilir.

Çocuğunuza Beslenmeyi Öğrenmesi İçin Fırsat Tanıyın

Sürekli ekran ile kandırılan bir çocuk yemek ihtiyacının farkında değildir. Çocuğunuz ekran başındayken onun ağzına sürekli bir şey tıkıştırmak ise onu dış dünyaya karşı kötü yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda kalmamak için ona sofra kurmalı döke saça da olsa belirli saatlerde ve belirli düzende beslenmesi için ona fırsat tanıyabilirsiniz.

Sofra Kurmak Çok Önemli Bir Adımdır.

Sadece sofra kurmak yetmez. Beslenme saatlerinizi aynı düzeyde ayarlayın bırakın çocuğunuz sizi izlesin. Çocuklar bir şeyleri öğreneceği zaman taklit ederek öğrenilirler. Çocuğunuza izin verin sizi izleyip nasıl beslenilmesi gerektiğini öğrensin fakat kesinlikle sofra kurulduğunda onu yalnız bırakmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.