Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuk Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 177

Çocuk kitabı seçimi çok önemlidir. Bu yüzden çocuk kitabı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çocuğun edebiyatla ilk tanışması sizin seçtiğiniz kitaplarla gerçekleşir. Dolayısıyla doğru seçimi yapmak ve yararlı içeriklerin olduğu kitaplar seçmek çocuğun geleceği için büyük önem taşır. Daha erken yaşlarda harika kitaplarla tanışmış olan çocuklar daha sonraki yıllarda kişilik, karakter ne yapacağını bilme konusunda diğerlerinden önde olur. Eğer kitaplarla aranız iyi değilse ilinizde bulunan kütüphanelere gidip çocuk edebiyatı bölümünü inceleyerek biraz olsun fikir sahibi olabilirsiniz. Yine de çocuğunuzun öğretmenize danışmanızda fayda var.

Çocuk Yaş Gruplarına Göre Kitap Seçimi

Küçük yaştaki çocuk grupları basit nesneler, parlak renkli resimlerle ilgilenmeyi severler. Bebekler küçük yaşlarında dinleyicidirler ve basit metinlerin güzel ritimlerle birleştiği kitaplara gayet iyi tepki verebilirler. Yazısız sadece resimlerden oluşan kitaplar bebeğin görsel ve zihinsel hafızasını gelişim için teşvik eder.

Okul öncesi ve Ana okul döneminde olan çocuklar için tercihen anne kaz, kreş hikayeleri tarzında kitaplar bu yaş grubunun gelişimi için oldukça öğretici ve eğitici olacaktır. Okul öncesi döneminde olan çocuklar hafif yoğunlukta ki metinleri iyi ritim ve etkili tekrarlama yöntemi sayesinde öğrenmeyi severler.

9 Yaşında ki çocuklar için ise genel olarak seçimleri kendilerine bırakılmadır fakat yine de içeriğini denetlemenizde fayda var. Seçimi siz yapmak istiyorsanız çocuğunuzun karakterini göz önünde bulundurarak ona uygun olan, ona hitap edecek kitaplar seçmeye özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.