Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuk Eğitimi Ve Ebeveyn Sabır Ve Selameti

0 395

Çocuk ne kadar zorlayabilir

Çocuklarımız; bizim her şeyimiz. Hayatımıza bir kere dahil olduktan sonra artık onlarsız olamadığımız en değerlilerimiz. Hepimiz evlatlarımız için en güzelini en değerlisini sağlama adına elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle 2-5 yaş arası ufak canavarlar bazen bizleri çok ama çok zor durumlara sokabilmektedirler. İşte bu noktada anne-baba sabrı devreye girmekte ve onlara karşı davranış tarzı çocuğumuzun karakter yapısına dahi etki edecek yapı taşlarının oluşmasını sağlamaktadır. Çocuk anne-babasının dayanabileceğimi en üst sabır noktasına kadar zorlar ki; sınırlarını öğrenebilsin. Eğer anne-babasında aşabileceği ve kırabileceğini düşündüğü bir sınır belirlerse sürekli karşısındakini istekleri doğrultusunda zorlar. Çünkü nerede kırılacaklarını test etmiştir.

Çocuğumuzla Karşı Karşıya gelebilme

Anne ve babanın “hayır” dediği anda çetin bir mücadele başlamış demektir. Elinde tespit edilmiş bir sabır sınırı olan evlat bu sınıra kadar yılmadan savaşır. Ta ki direnci kırana kadar. Eğer bunun önüne geçmek istiyorsak evladımız tarafından daha evvelinden yapılan sabır testini geçmemiz gerekir. Nasıl mı? Şöyle ki; bir konu için “Hayır” demiş isek “Evet” dememeliyiz. Aynı konu üzerinde tutarlı olunulmalı ki çocuk; aynı konu için farklı zamanlarda farklı davranış şekillerinin gösterilebileceğini düşünmesin. Eğer böyle bir durum olursa “Vay Halimize”. Sabırlı ve Tutarlı olmak bu işin temel taşı.

Sağlıklı ve Mutlu İletişim

Tutarlı ve Sabırlı olabildiğimizde bunu kabullenen çocuklarımızla mutlu ve sağlıklı iletişim yollarını sağlamamız mümkün olur. Böyle bir ortam içerisinde evladımızın sağlıklı ruh gelişimi de aynı paralel çizgide ilerler. Ancak şunu unutmamalıyız ki çocuklarımız tarafından her an teste tabiyiz. Çeşitli yol yöntem ve konularda bizi oldukça zorlayıcı olabilmektedirler.

Bu zor ve meşakkatli yolda sağlam duruş sağlayabilirsek işte o zaman kazananlar bizler olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.