Ultimate magazine theme for WordPress.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve AIDS

0 335

HIV (AIDS) Hastalığı ve Bilinmeyenler

STD’si olan kişilerin HIV (aids) enfekte riski daha yüksektir. Bunun bir nedeni, birini bir enfeksiyon için riske sokan davranışlardır (yanlış prezervatif kullanımı, birden fazla ilişki partneri gibi). Bu davranışlar sıklıkla diğer enfeksiyonlar için risk teşkil eder.

Ayrıca, STD ve Aids bulaşma eğiliminde olduğu için, STD bulaştığında, diğer STD’ler ve HIV için risk altında olabilecek bir kişiden almış olma ihtimalleri yüksektir.

STD’ler Aids yayılma riskini artırabilir

Aids bulaşmış kişilerin üretrit veya genital ülserleri olduğunda HIV’i bulaştırma daha olasıdır. HIV bulaşmış kişiler bel soğukluğu veya sifiliz gibi başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalandıklarında, bu durum kondom kullanmadan cinsel ilişkiye girdiklerini göstermektedir. Eğer öyleyse, HIV’i partnerlerine bulaştırmış olabilirler.

Bazı STD’ler HIV ile diğerlerinden daha yakından ilişkilidir

ABD’de hem sifiliz hem de Aids, eşcinsel erkekler arasında oldukça yaygın görülen salgınlardır. 2017 WHO verilerine göre, eşcinsel erkeklerde tüm primer ve sekonder sifiliz vakalarının %79,6’sı görülmektedir.

Florida’da, 2010 yılında, bulaşıcı sifiliz teşhisi konan bütün kişiler arasında %42’si de HIV bulaşmış olanlardır. Frengi geçiren erkeklere gelecekte HIV tanısı konma riski çok yüksektir. 2003’te Florida’da sifiliz görülen HIV bulaşmamış erkeklerin %22’sine 2011 yılında HIV tanısı kondu.

Aids, klamidyaya (özellikle genç kadınlar arasında yaygın olan) göre gonore ile daha yakından bağlantılıdır. Herpes aynı zamanda HIV ile de ilişkilidir; Bir meta-analiz HSV-2 ile enfekte olmuş kişilerin HIV enfeksiyonu edinme riskinin 3 kat arttığını tespit etmiştir.

Bazı aktiviteler insanları hem STD’ler hem de HIV için yüksek risk altında bırakabilir:

  • Kondomsuz anal, vajinal veya oral cinsel ilişki
  • Birden fazla cinsel ilişki partnerine sahip olmak;
  • Hayat kadınları ile birlikte olmak
  • Uyuşturucu veya alkolün etkisi altındayken seks yapmak, inhibisyonları azaltabilir ve daha fazla cinsel risk alma ile sonuçlanabilir.
Birçok çalışmada STD ve Aids arasındaki yakın ilişki göz önüne alındığında, STD’lerin tedavisinin HIV riskini azaltması gerektiği açıktır. Bununla birlikte, topluluklarda STD riskini azaltan çalışmalar mutlaka HIV riskini azaltmamış olabilir.

STD tedavisi HIV’i önler mi?

Tek başına değil. Birçok çalışmada STD ve Aids arasındaki yakın ilişki göz önüne alındığında, STD’lerin tedavisinin HIV riskini azaltması gerektiği açıktır. Bununla birlikte, topluluklarda STD riskini azaltan çalışmalar mutlaka HIV riskini azaltmamış olabilir.

Mwanza’da (Tanzanya), iyileştirilmiş STD tedavisi diğer kasabalara (%1,9) kıyasla müdahale kasabalarında (%1,2) 2 yıllık HIV insidansını %40 azaltmıştır.

Rakai’de (Uganda), daha yoğun bir müdahale (kitle tedavisi ve geliştirilmiş STD kontrolü) yapıldı, bu da sifiliz ve trikoniyazis oranlarının düşmesine neden oldu, ancak HIV insidansı müdahale ve bölgelerinde aynıydı (yılda %1,5).

Dördüncü bir topluluk denemesi, kontrol toplulukları ile karşılaştırıldığında gelişmiş STD tedavisi de dahil olmak üzere müdahalelerin bir kombinasyonunu alan topluluklarda HIV insidansının biraz daha yüksek olduğunu buldu. (insidans oranı 1.27)

İnsanlar STD ve HIV alma riskini azaltmak için ne yapabilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (STD) kaçınmanın tek yolu vajinal, anal veya oral seks yapmamaktır. İnsanlar cinsel olarak aktif ise, STD ve aids alma şanslarını azaltmak için aşağıdakileri yapabilirler:

  • Daha az riskli cinsel davranışlar seçin
  • Prezervatifleri tutarlı ve doğru kullanın
  • Cinsel ilişkiye girilen kişi sayısını azaltın
  • Seks öncesi ve sırasında uyuşturucu ve alkol kullanımını sınırlayın veya ortadan kaldırın;
  • Sağlık uzmanlarıyla dürüst ve açık bir görüşme yapın ve STD’ler ve Aids için test edilip edilmemeleri gerektiğini sorun.
  • Sağlık uzmanlarıyla görüşün ve maruz kalma öncesi profilaksinin veya PrEP’in Aids enfeksiyonunu önlemek için iyi bir seçenek olup olmadığını öğrenin.

Birine STD tedavisi yapmak HIV almasını önler mi?

Hayır bu yeterli değildir. CYBH taraması, bir kişinin aids alma riskini değerlendirmede yardımcı olabilir. STD’lerin tedavisi, bu enfeksiyonların komplikasyonlarını ve partnerlere bulaşmasını önlemek için önemlidir. Ancak HIV’in yayılmasını önlemesi beklenmemelidir.

Aids pozitif olan bir hastaya STD teşhisi konulursa, risk azaltma ve seks partnerlerini aynı STD ile tekrar enfekte etme ya da HIV bulaştırma konusunda nasıl koruyacakları konusunda danışmanlık almaları gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.