Ultimate magazine theme for WordPress.

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi

0 367

Allık Ne İçin Kullanılır ?

Allık genellikle makyaj sonunda uygulanan ve elmacık kemiklerini öne çıkaran yüze canlılık kazandıran bir üründür. Allık tüm yüze değil sadece elmacık kemiklerine uygulanmalıdır aksi halde güzel görünmek yerine komik görünüşe maruz kalınır. Allık sürerken en çok yapılan hata kalıp halinde uygulanmasıdır. Fırça ile allık alındıktan sonra fırçadaki fazlalıktan kurtulmak için üflenir veya fırça sallanır. Elmacık kemiklerini öne çıkaracak şekilde gülümsedikten sonra dairesel hareketlerle uygulanır. Peki allık rengi nasıl seçilir?

Cilt Alt Tonu Bilinmeli

Allık seçerken dikkat edilmesi gereken cilt alt tonunu bilmektir. Cilt alt tonu bilinmesinden sonra en önemli konu ise ten rengine göre allık seçimidir. Herkes farklı cilt tipine sahip olduğu gibi farklı cilt alt tonuna da sahiptir. Cilt alt tonu soğuk, sıcak ve nötr olmak üzere üçe ayrılır.

Soğuk ve Pastel

Damarlar mavi ya da mor renkte olurken, ciltteki dokular pembe kırmızı yoğunlukta ise soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz. Pembe, kırmızı, bordo, mor ve pastel tonlar bu cilt alt tonuna sahip olanların kullanması gereken renklerdir.

Nötr Nadir Alt Ton

Damarlar yeşil ve zeytin rengi ise ciltte sarı, altın şeftali, dokular varsa sıcak cilt tonuna sahipsiniz. Turuncu, kırmızı yeşil sıcak alt tona sahip olanların kullanabileceği renklerdir. Damarlar mavi ve yeşil renkte ise nötr alt tona sahipsiniz. Nötr alt ton çok nadir rastlanan bir tondur ve hemen hemen tüm renklerin kullanımına müsait olan bir cilt tonudur.

Doğal Makyaj Önemli

Allık rengi nasıl seçilir sorunsalında bir diğer noktada ten rengine göre allık seçimidir.  Beyaz ten rengine sahip olanlar için mat pembe, açık şefali, turuncuya yakın renkler kullanılmalıdır. Buğday tenliler koyu pembe, koyu şeftali tonlarını kullanabilirken esmerler turuncu ve koyu toprak rengi tercih etmeli diyerek allık rengi nasıl seçilir sorusu yanıtlanmış olur. Ten rengine göre allık seçimi ve cilt alt tonu hakkında bilgi sahibi olmak hem doğal makyaj görüntüsü yakalamaya hem de kaliteli makyaj yapmaya yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.