Ultimate magazine theme for WordPress.

Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler Nelerdir? 

0 248

Her ilişkinin başlaması ve sürebilmesi için kendi dinamiği bulunuyor. Bir ilişki aşk ve sevgi gibi duygular ile başlayabileceği gibi bir proje olarak ele alınıp mantıklı kriterlere de dayandırılabilir. Sağlıklı süren bir ilişkinin temelinde ise kuşkusuz iyi bir iletişim gelmektedir. Ancak bazı durumlarda tehlike çanları çalmaya başlar. Görünürde herhangi bir sorun olmasa bile çiftler arasındaki dengeler değişerek ayrılık ve daha kötüsü aldatma gibi can yakıcı durumların yaşanması muhtemel hale gelir. Aldatmanın sebepleri kişilerin karakterine ve ilişkinin içeriğine göre değişiklik gösterse de bazı bahaneler ortaktır.

Neden aldatılırız?

Çiftleri aldatmaya iten nedenler öncelikle aralarındaki iletişimsizlikte aranmalı. Her iki cins için de geçerli olan bu durum hislerini içinde saklamak zorunda kalan sevdiği ya da sevmediği durumlarda karşıdakinin duyarsızlığına maruz kalan kişilerin kendilerini anlayacak birilerini aramalarına sebep oluyor. Bazı kişiler aslında gerçek anlamda dinleme ve çözüm bulma değil karşıdaki kişinin hayatını öğrenme adına anlayış gösterme oyunu oynayabilirler. Ancak sonunda yargılanma, kıskanılma, ve alay edilme gibi tepkilere maruz kalan taraf bir süre sonra kendini tekrar saklamaya başlayacak ve yalanlara başvurarak karşıdaki kişinin duymak istediği sözleri söyleyerek maske takmadan iletişim kurcağı birini arayacaktır.

İlişkinin en büyük düşmanı kıskançlık

İnsan sevdiğini kıskanır sözü bir yere kadar doğru. Ancak bağlılık bağımlılık seviyesine geldiğinde kıskanılan kişinin hayatını zorlaştıracak hale gelir. Bu yüzden güven de sağlıklı bir ilişkinin yapı taşlarından biridir. Üstelik aşırı ve anlamsız kıskançlık kendi kendini gerçekleştiren kehanet misali karşıdaki kişninin gerçekten kıskanılacak davranışlar da bulunmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Cinsellik sorunları ilişkiyi bitiriyor

İletişimi mükemmel bir ilişkide cinsellikte sorunlar yaşandığı zaman da aldatmanın sebepleri içerisinde kendine yer bulacaktır. Cinsel olgunluğa erişmiş her yetişkinin en temel ihtiyacı olan cinsellikte bedensel ve ruhsal tatminsizlik kişinin kendini değersiz hissetmesine neden olacak ve bu değeri tekrar kazanmak ve eksikliğini gidermek adına aldatmaya varan davranışlara yol açacaktır.

Aldatılmanın belirtileri 

Aldatıldığınızı anlama yolları sevdiğinizin artık size karşı eskisi gibi ilgi göstermediğini fark ederek çözebilirsiniz. Ayrıca ilişkinizle ilgili eskiden sorun olarak gördüğü durumlara tepkisiz kalmaya başlamışsa bunun sizden ümidi kestiğinin de bir göstergesi olduğunu anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.