Ultimate magazine theme for WordPress.

Bel Fıtığı Nedir Tedavisi Nasıldır?

0 337

Genellikle 30 – 60 yaş grubu arasındaki yetişkin bireylerde karşımıza çıkan bel fıtığı hastalığı aşırı kilo, sigara ve alkol kullanma, hareketsiz ve sporsuz yaşam, öne eğilme ve benzeri sorunlarda bel fıtığı sorunlarıyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Belirtileri

Bel fıtığının belli başlı belirtileri arasında iki ayakta birden uyuşma, oturduğunuz yerden kalkmada yaşanan güçlükler, bacağa vuran ağrılar, cinsel sorunlar, idrar yapamama veya geç yapma gibi sorunlar belli başlı bel fıtığı nedenleri arasında gelmektedir.

Tanı ve Teşhis

Günümüzde geliştirilmiş manyetik rezonans cihazlarıyla (MR) bel fıtığının teşhis edilmesi her yönden mümkün hale gelmektedir. Ayrıca EMG testi de yapılarak tanı ve teşhis süreci gerçekleştirilerek fizik tedavi uzmanlarının da çıkan teknik sonuçlara bağlı olarak her açıdan tedavi sürecine geçilmesi kararına varılmaktadır.

Ameliyat Gerektiren Durumlar

Bel fıtığının başlangıç safhası olduğu gibi bir de ilerleme safhası bulunmaktadır. Vücudumuzu taşıyan omurganın ve buradaki disklerin bele basınç uygulamasıyla ağrıların artması ve buna kayıtsız kalınarak ilerlemiş olması mutlaka ameliyat gerektiren bir durumdur. Doğru bilinen yanlışlardan birisi kendi kendine bel fıtığı geçer mi yanılgısıdır. Oysa böyle bir şey mümkün değil. Eğer doktorunuz tarafından teşhis konulduysa o halde mutlaka fizik tedavi sürecini uygulamak ve hemen ardından da bel fıtığı ameliyatı olmak en doğru yöntemi oluşturmaktadır.

– Açık diskektomi

– Mikrodiskektomi

– Endoskopik bel fıtığı ameliyatı olarak üç farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bütün bu yöntemlerle belden çok küçük boyutta bir cilt kesisi alınır. Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Böylelikle her yönden bel fıtığı hastalığına yakalananların kalıcı olarak tedavi olmaları mümkün olur.

Bel Fıtığı Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel fıtığı hastalığının kesin tanı ve teşhisi konulan kişilere ilaç tedavisi sürecinde mutlaka dikkat etmeleri gereken birtakım durumlar vardır. Bunların arasında ağır yük kaldırmama veya mümkünse öne hiç eğilmeme, diz kırmadan çömelme ve eğilme, düzenli yürüyüş egzersizleri ve uzun süre sabit bir yerde oturmama belli başlı dikkat edilerek düzeltilecek tedavi süreçlerinin arasında gelen noktaları oluşturmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.