Ultimate magazine theme for WordPress.

B12 Vitamini Eksikliğinin Sebepleri

2 326

Beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin sentezi için B12 esastır, genetik materyal dna ve rna üretimine katkıda bulunmaktadır. Doğurganlığı arttırır , alzheimer’ın önlenmesine yardımcı olur, protein sentezi, yağ ve karbonhidrat metabolizmasına katkıda bulunur ve gıdaların daha iyi sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçın ve cildin sağlığına iyi gelmekte, depresyon semptomlarını ve ayrıca kalp, damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. B12 vitamini eksikliğinin sebepleri alınan gıdaların eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Ancak daha bir çok nedeni de bulunabilmektedir.

B12 Eksikliğinde Görülen Vakalar

B12 Vitamini eksikliği, vejetaryen ve vegan diyetini takip edenlerde sık görülmektedir. B12 vitamini eksikliğinin bir başka yaygın nedeni anemidir. Tedavi edilmezse yavaş ama düzenli gelişen kronik bir hastalıktır. Anemi mide hücrelerinin yıkımı nedeniyle endojen faktör eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalık sırasın da, büyük, olgunlaşmamış, çekirdekli hücreler, kanama ve öncü kırmızı kan hücrelerinin formları olarak adlandırılır, ancak kırmızı kan hücreleri olarak işlev görmemektedirler.

Yemeniz Gereken Besinler

B12 eksikliğinin semptomları sarı ten rengi, dilde yaralar ve ağrı, oral ülserler, yürüme ve hareket etme biçiminizde değişiklikler, görme bozuklukları, sinirlilik, depresyon, düşünme, hissetme ve davranışta değişiklikler, anlama ve yargılama gibi zihinsel becerilerinizin azalması gibi semptomlar görülmektedir. B12 eksikliği tanısı kan testi ile yapılmaktadır. Riski önlemek için, demir, folik asit ve B12 vitamini yönünden zengin yiyecekleri yemek önemlidir. Demir vitamini içeren yemekler kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve kayısı gibi kuru meyveler içermektedir. Folik asit kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve bezelye, brüksel lahanası ve brokoli gibi yeşil sebzelerde bulunur. B12 bakımından zengin besinler kırmızı et, yumurta ve süt ürünleridir.

B12 Enjekte Edilmesi Ve Kolay Vitaminler

Eğer vejeteryan bir diyet izliyorsanız, gerekli bir miktarda B12 vitamini besin takviyesi ile alabilirsiniz. Besin intoleransı veya gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler için, doktor B12 enjekte edilebilir, böylece vitamininin doğrudan kaslara gitmesi ve vücut tarafından emilmesi için tavsiye edilebilmektedir. Yetişkinlerin günde yaklaşık 2,4 mikrogram (mcg) B12 vitamini alması gerekmektedir. Bu vitamin aşağıdaki yiyeceklerle kolayca karşılanabilmektedir.1 yumurta, 90 g dana filetosu, az yağlı 1 bardak süt, somon balığı, ton balığında bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde b12 vitamini yüksek yoğunlukta bulunmaktadır.

2 Yorumlar
  1. […] kolesterol içermez. Bir fincan makarnada zenginleştirilmiş çeşitleri ile demir ve çeşitli B vitaminleri dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi bulunur. Her bir fincan kepekli makarna ise […]

  2. […] B1 vitamini yönünden de zengin olması nedeniyle iştah açar, uyku problemlerinin de kesinlikle önüne geçer. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.