Ultimate magazine theme for WordPress.

Avuç İçindeki Aşırı Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

0 381

Avuç içi aşırı terlemesi hiperhidroz olarak bilinir. Gündelik yaşam kalitesini etkileyen klinik bir tablodur. Dünya nüfusunun yüzde 1-2’sinde bu durum görülür.

Sorun, operatif müdahale sonucu yüzde 98 başarı ile çözülebilir. Yüzde 2’lik dilim ise anatomik anormalliklerin bulunduğu vakalarda operasyon güvenliği sorun olacağından iyileşme sağlanmayabilir. Hastalar genelde operasyon sonrası aynı gün evlerine dönebilir ve aynı gün iyileşme sağlanabilir. Hastaneden taburcu olmayı geciktirecek nedenler sadece şiddetli bir ağrı veya operasyonda aşırı büyük bir yara izi oluşmasıdır.

Aşırı terleme bir hastanın günlük faaliyetlerini, sosyal hayatını etkileyebilir. Bilgisayar, müzik aletleri ve araç kullanmak zor iş halini alabilir. Yada bir kapıyı açmak, yazı yazmak, şişe kapağı açmak gibi basit işler bile zorlaşabilir. Kişiler bu durumdan pskolojik rahatsızlık duymaya başlar.

Hastaların yüzde 50’sinden fazlasında avuç içinin terli olması genetiktir. Çocukluk çağında ortaya çıkar ve gençlik yıllarında şiddetlenir. Nadir olarak elektrik çarpması yaşayan kişilerde de bu olgu oluşabilir.

Uluslararası Hiperhidroz Derneği, avuç içi terleme olgusunu dört temel gruba ayırır. İlk grup, hafif el terlemesi olan, sosyal hayatta ve gündelik işlerde sorun oluşturmayan hastalardan oluşmaktadır.

Son grupta ise elden damla damla ıslaklık gelen, aşırı teryelen hastalar bulunur. Bu gruptaki hastalar için Drysol, Drionic, Maxim veya Botox gibi geçici tedavilerden yararlanılır. Bilinmelidirki ilk gruptaki en az semptoma sahip hastalar bile ameliyat için birer adaydır. Operasyon sonrası çoğu insanda yaşam kalitesi iyileşir.

Belirtiler

Avuç içi terleme hastalığında, bilekten parmaklara kadar genel bir terleme görülür. Diğer hastalıklardan farkı budur. Şeker, kanser yada ateşli hastalıklarda vücudun sadece bir bölümünde değil, genel olarak bir terleme görülür.

Bu ince ayrım konuya hakim olmayan hekimler tarafından gözardı edilebilir. Bu da sizin daha çok zaman ve para kaybetmenize yol açar.

Avuç içi aşırı terlemesine, hipersempatik aktivite de denilebilir. Çünki aşırı terleme, sempatik sinir sisteminin yüksek tempoda çalışmasından kaynaklanır. Günümüzde sempatektomi, endoskopik olarak yapılmaktadır. Göğüs boşluğunun her iki tarafında küçük kesikler yapılır ve fiberoptik kameralar vasıtasıyla sinirler bloke edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.