Ultimate magazine theme for WordPress.

Aşk ve İlişkiler

0 262

Aşk gizemini koruyan bir kavram. Şairler ve yazarlar tarafından defalarca açıklanmaya çalışılsa da herkesin kendine göre bir aşk tanımı mutlaka vardır. Sevgiye nazaran hedef kitlesi karşı cins ile daha ilgili bu duygunun gerçekliği bazen ne kadar acı çektirdiği ile doğru orantılı olarak kabul ediliyor.

Aşık olduğunu anlama yolları 

Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız gibi sorulara herkesin vereceği cevap farklı olsa da genelde bedensel tepkileri göz ardı etmemek gerekiyor. Duygusal bir çekim ve hoşlanma gibi durumlar bazen aşk ile karıştırılabiliyor. Aşk duygular ile daha fazla ilişkili sevgiye nazaran kimyanın işin içine girdiği daha farklı bir durumdur. Bu kimyanın gücü bazen göz önünde olan olumsuzlukları görmezden gelecek kadar kişiyi saplantılı hale dönüştürebilir. Aşkın gözü kördür söylemi de burdan gelmektedir. Kişi karşıdakinin çekim gücüne kapıldığı zaman mantığını devre dışı bıraktığı için bazen aşk gerçekten acı verici hale dönüşebilmektedir.

Sağlıklı ilişkilerin sırrı 

İki cins arasındaki ilişkinin dinamiği her çifte göre farklı olabilmektedir. Bazen sadece mantık devreye girerek tamamen yaş, hayat tarzı ve çevrenin etkisiyle bir ilişkiye girilir. Bazen anlık heyecanlar kısa ama etkili bir ilişki yaşanmasına vesile olabilir. Ancak sağlıklı ve uzun süreli bir ilişkide duyguların rolü ve ten uyumu gibi fizyolojik faktörleri gözetmek gerekiyor.

Aşk ve sevgi arasındaki fark 

Aşk mı sevgi mi kısmında kişilerin oyları genelde tehlikesiz olarak görülen ve huzuru barındıran sevgiden yana oluyor. Sevgi dünyadaki en kutsal duyguların başında geliyor. Üstelik bu duyguya sahip olmak insan olmanın da temeli. Doğaya, hayvanlara, bir eşyaya, aileye, arkadaşlara, işe ve daha pek çok unsura karşı duyulan sevgi sosyal ilişkilerin de tutkalı aynı zamanda.

Aşksız ilişkilerin ömrü 

Aşk hissedilmeden sevginin varolduğu ikili ilişkilerin uzun ömürlü olabileceği de bir gerçek. Ancak aşk duygusunun gücü sevgiden daha üstün ve daha agresiftir. Bu yüzden kişiler bu duygudan korksalar bile büyüsüne kapılmak için hayal kurmaktan da vazgeçmezler. En ideal ilişki ise aşk ile başlayıp zamanla sevgiye dönen ilişkidir. Bunun için mantık, duygular ve kimyasal çarpışmaların dengesi iyi sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.