Ultimate magazine theme for WordPress.

Aromaterapi Nedir?

0 394

Aromaterapi Nedir ?

Eski bir köy evine girdiğinizde, bir anda o sıcaklıktan heyecanlanıp anneannenizin evindeki güven dolu samimiyeti hissettiyseniz, aromaterapinin altında yatan gücü keşfettiniz demektir. Masajları, mumları yağlarıyla biliyoruz da peki gerçek anlamda nedir aromaterapi ?

Kokusunu veren yani hoş kokulu bazı bitkilerden elde edilen öz yağların fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanımına “aromaterapi” denir. Yeni Çağ tedavi yöntemi olarak bilinmesine rağmen geçmişi binlerce yıl öncesine dayanır.

Koku yada aroma bizim kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak güce sahiptir. Bu yüzden yağların hoş kokulu birleşimi bize verdiği hissiyat ile birleştiğinde, aslında bedenen ve ruhen bizi ne denli iyi eden bir iksir olduğunun farkına varırız Güzel kokuların beyin dalgalarını değiştirip daha fazla uyarılmış hissetmemizi, odaklanma hissindeki artışı, daha sakin ve daha rahat hissetmemizi sağlamakta olduğunu keşfeden japon araştırmacılara aromaterapinin uzun ve zengin hikayesini anlatsak herhalde bu onları şaşırtmaz.

Burnunuz biliyor

Burun deliklerinizin üst bölgesinde bulunan ve joku almamızı sağlayan sinirlerimiz,limbik sistemimize,beynin duygusal ana sistemine ve hatıraların kayıtlı tutulduğu depolara doğrudan yol sağlar bu yüzden fırından gelen bir kokuyu, cam ormanı veya alışık olduğunuz bir parfüm, duygusal kapılarınızı açıp size kuvvetli ve ani hatırlatmalar yapar

Doğal bir yağ özündeki güzel bir kokuyu içinize çektiğinizde özündeki parçacıklar, burun kanallarından emilerek akciğerlerden kan sistemimize karışmaktadır. Yağ özlerindeki parçacıklar, yüzeye yerleştiklerin de, o bölgeyi temizleyerek zararlı bakterileri yok edebilirler.

Yalnızca koklayarak değil

Birçok ilaç gibi bu özlerde birçok yol ile kullanılıyor özellikle cildinize ovarak uyguladığınız da etkili olmaktadırlar. Çok minik moleküllerden oluştukları için, cilde nüfus ederek kanınıza karışırlar ve tedavi edici etkilerini dışarıda gösterdikleri kadar içeride de gösterebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.