Ultimate magazine theme for WordPress.

9 Maddede Kanserden Korunmaya Yolları

0 401

1-Kilo: İlk önerimiz kilo almamaya çalışmalı ince kalmaya çalışmalısınız Çünkü normal sağlıklı bir kiloda kalmak kansere yakalanmamak adına son derece önemli özellikle de 21 yaşından sonra bel çevrenizin kalınlaşmamasına da özen göstermelisiniz.

2-Beslenme: Elma-soğan-zerdeçal-biberiye-zeytin-rezene-kuşkonmaz gibi besinleri tüketmekte kansere karşı direnci arttırmakla birlikte kanser riskini olabildiğince düşürmektedir.

3-Spor: Aktif olarak spor yapmakta kanserden korunmaya başlamakta büyük bir rol oynuyor. Günde 30 ila 60 dakika yapılan yürüyüş korunmakta oldukça faydalı ve bazı kanser türlerine karşı etkili.

4-Fast Food: Fast food gibi hazır ve çabuk tüketilen yiyecekler yağ şeker ve kalori bakımından yüksek oldukları için kilo alıp şişmanlamaya ve dolayısıyle kanser riskini artırmada büyük rol oynamaktalar. Bu yüzden işlenmiş doğal olmayan gıdalar ve fast food tüketimini azaltmak sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken faktörlerden birisi.

5-Alkol: Alkol tüketmekte kanseri tetikleyen unsurların başında yer alıyor.Bira-viski-Şarap-rakı gibi alkollü içecekler kanser riskini arttırmakla beraber sağlığı da tehdit etmekte.Özellikle hamile kadınlar ve belli bir yaşın altındaki bireylerin alkollü içecekler kullanmamaları son derece önemli.

6-Güneş: Özellikle açık havada çalışan, açık renk derili insanlarda daha belirgin olmak üzere aşırı derecede güneş ışığına maruz kalanlarda deri kanserleri daha sık görülmektedir. Bu nedenle aşırı güneş ışığından kaçınmak, böyle insanların periyodik kontrollerini yapmak deri kanserlerinin önlenmesi açısından yararlı olacaktır.

7-Sigara: Sigara ile akciğer kanserinin ilişkisi kesin olarak kanıtlanmış olup, sigara ayrıc ,ağız boşluğu, yutak, mesane ve pankreas kanserleri riskini de arttırmaktadır.

8-Stres: Stresten uzak durun. Stres bağışıklık sistemini düşürerek dayanıklılığı azalttığı için birçok kanser türüne zemin hazırlamakta. Bu yüzden stresten mümkün olduğunca uzak kalmak gerekli.

9-Uyku: İyi uyku uyumak son derece önemli.İyi bir uykuya kim hayır diyebilir ki? Ayrıca karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun, meme kanseri kök hücrelerinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı.

Son olarak kanserin tedavisi olduğunu unutmamalı ve mutlaka genel olarak belirtileri bilmelisiniz. Kanserden korunma yollarını uygulamaya bir an önce başlamak ve kanserin belirtilerini bilerek bu belirtiler başladığında doktora gitmek erken teşhis konmasını sağlar. Böylece hastalık ilerlemeden hemen harekete geçilir ve tedaviye en kısa zamanda başlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.