Ultimate magazine theme for WordPress.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

0 346

Bebekliğimize, çocukluğumuza, yetişkinliğimize veya hayatımızın herhangi bir dönemine şöyle bir bakalım. Hayatımızın hangi evresine bakarsak bakalım kadının olmadığı bir dönem bulamayız. Doğarız annemiz yanımızdadır, bizi büyütür, yetiştirir, bir birey olmamızı sağlar. Bizi büyütürken bin bir türlü zorlukla karşılaşır. Yedirir, içirir, giydirir, bizim için bir sürü fedakarlık yapar. Bunların karşılığında ise hiçbir şey talep etmez. Daha sonra büyürüz ve hayatımızı bir kadınla birleştiririz Hayatımızı onunla paylaşırız.

Hayatımızın her anında o kadın yanımızda olur. İyi günümüzde, kötü günümüzde, hayatımızın en zor günlerinde dahi hep o yanımızda olur. İşte bütün bunları düşündüğümüz zaman kadınların hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Hayatımızda onların yanımızda olmadığı tek bir dönem dahi yoktur. Dolayısıyla kadınlar çok önemli, çok kıymetlidirler. İşte bu yüzden her yıl 8 Mart dünya genelinde kadınlar günü olarak kutlanır. Her 8 Mart günü onların değeri daha çok anlaşılır. Bugün kadın erkek demeden dünyanın dört bir yanındaki binlerce insan sokağa çıkarak kadınlar gününün önemine binaen toplanırlar. Verdikleri mücadeleler tekrar hatırlanır. Bugüne kadar değeri anlaşılamamış birçok kadın anılır. Birçok insan sevdikleri kadınları mutlu eder ve onlara hediyeler alırlar. Sokaklara çıkılır, tanıdık tanımadık demeden birçok kadına güller dağıtılır, onlara ne kadar önemli oldukları bir kez daha hatırlatılır.

Kadınlar gününün tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde düşük ücret verilerek çalıştırılmaya mahkûm edilen kadınlar daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Bu greve polisler müdahale ettiler ve çıkan yangında kadınları fabrikaya kilitlediler. Yangından kaçamayan kadınlar feci şekilde can verdiler. İşte bu olaydan sonra 8 Mart günü her yıl dünya genelinde Kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı. İşte bu yüzden 8 Mart dünya kadınlar günü, kadınlara verilen değerin anlaşılması açısından önemli olduğu kadar, kadınların verdiği mücadelelerin de anlaşılması adına son derece önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.