Ultimate magazine theme for WordPress.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

0 443

Dünyada hemen hemen her insanın hayalidir, yeni ülkelere gitmek farklı kültürler keşfetmek. Yapılması gereken pek çok işte olduğu gibi seyahat etmek konusunda da bir takım evraklar ve başvurulması gereken resmi kurumlar vardır. Bu kuruluşlardan alacağınız ilgili evraklarla dilediğiniz ülkeye gidebilir, birbirinden ilginç coğrafyaları keşfedebilirsiniz. Bahsettiğimiz evraklardan birisi pasaporttur.

Seyahat etmek istediğiniz ülkede kimlik yerine geçecek ve sizin temel bilgilerinizi taşıyan resmi belgeye pasaport denir. Ülkemizde özelliklerine ve taşıdığı anlama göre siyah, gri, bordo ve yeşil olmak üzere dörde ayrılır. Kırmızı – Umumi, Gri – Hizmet, Siyah – Diplomatik ve Yeşil – Hususi olmak üzere pasaportlar statülerine göre farklılık göstermektedir.

Yeşil Pasaport Nedir?

Bir diğer adıyla Hususi olarak da bilinen Yeşil Pasaportu, TBMM eski üyeleri, devlet kademesinde yer alan 1. 2. 3. derece memurlar ve görev süreleri ile sınırlı olmak kaydıyla belediye başkanları alma hakkına sahiptirler. Ayrıca bu hakka sahip kişilerin 25 yaşını geçmemiş çocukları da yeşil pasaporta sahip olabilmektedirler.  Peki Yeşil Pasaport nasıl alınır?

Hangi Evraklar Gereklidir?

1. Mevcut çalıştığınız devlet kurumundan temin edebileceğiniz ve aynı yerde onaylatabileceğiniz ‘Yeşil Pasaport Talep Formu”

2. Varsa mevcut pasaportunu

3. Nüfus Kimliğinizi aslı

4. 2 tane biometrik fotoğraf

5. Defter Bedeli ödediğinize dair dekont. Yeşil Pasaport sahibi olmak isteyen vatandaşlardan harç ücreti yerine defter bedeli alınmaktadır. Bu ücreti Akbank, Garanti, Ziraat, ING, TEB, Albaraka gibi bankalardan ödeyebilirsiniz.

6. Yanınızda engelli bir birey ya da reşit olmayan bir yakınınız varsa onlar için de ilgili temsilcilerinden Mıvafakatname alınmalıdır

Nasıl Randevu Alınır?

Gerekli evraklarınızı tamamladıktan sonra internet üzerinden- epasaport.egm.gov.tr – sitesine girerek bulunduğunuz şehirdeki İl Emniyet Müdürlüğü’nden uygun bir zamana randevu alabilirsiniz.

Ne kadar Ücret Ödenir?

Yeşil pasaport alım işlemlerinde harç ücreti alınmamaktadır. Sadece gerekli evraklar içinde de dekontu götürülmesi gereken defter bedeli ödenmektedir. Bu ücret de yaklaşık olarak 90 TL tutarında olmaktadır.

Ne kadar Sürede Teslim Edilir?

Bulunduğunuz şehrin İl Emniyet Müdürlüğü’ne tüm evrakları verdiğiniz günden itibaren başlayarak 10 gün içerisinde evrak teslim sürecinde belirttiğiniz adrese gönderilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.