Ultimate magazine theme for WordPress.

Yemek Tariflerindeki Baharat Miktarı

0 189

Yemek Tariflerindeki Baharat Miktarı

Yemeklere asıl tadını veren şey baharatlardır. Fakat önemli olan hangi baharatı ne zaman ne şekilde hangi oranda kullanıldığıdır. Özellikle baharatla zenginleştirilmiş olan yemekler lezzetli ve beğenilir olabilmektedir. Baharat kullanımını doktorlarda tavsiye etmektedir. Çünkü çoğu baharat aynı zamanda metabolizmayı hızlandırma özelliğine de sahiptir. Böylelikle zayıflamak isteyen kişilerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde hastalıklardan da ciddi oranda korur. Grip gibi salgın hastalıkların önüne geçebilmek için acılı gibi baharat türlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Tarif verirken çoğunda baharatlar öncelikle yazılmaktadır. Çevremizdeki baharatları hangi oranda kullanabileceğimiz aşağıdaki maddelerde açıklanmıştır.

Biberiye yemeklerde ne kadar kullanılır

Diğer bir adı da kuşdilidir. Balık buğulama, et ürünleri gibi yemeklerde kullanılabilir. Onun haricinde salatalara da eklenebilir. 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılması yeterlidir.

Defne Yaprağı

Et yemekleri, fırında yapılan balık tarifleri, sebze çorbaları gibi tariflerde hem koku hem de lezzet vermesi için kullanılabilir. Yine benzer şekilde fırında yapılan tavuklarda da ekleme yapılabilir. 3-4 adet kullanılması yeterlidir.

Fesleğen kullanmak

Fesleğen soslu yemeklerde genellikle kullanılmalıdır. Arama açısından kekikle eş değerdir. Domates, yumurta, lahanalı yemekler gibi yemeklerde kullanılabilir.

Ölçülü baharatla zenginleştirilmiş olan yemekler lezzetli olur ve beğenilir

Karabiberi ne kadar atmalı

En çok kullanılan baharatlar arasındadır. Pilav, salata, çorba, et yemekleri, makarnalar gibi birçok yemek tarifi içerisinde kullanılabilmektedir. Özellikle taze karabiber oldukça faydalıdır. 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılabilir.

Kekik ölçüsü

Kekik çorba, et, tavuk ve balık ürünlerinden özellikle kullanılmaktadır. Aynı zamanda çay içerisine de katılarak oldukça faydalanılabilir. Yemeğin tadını çok bastıracağı için az miktarda kullanılması önerilmektedir.

Nane ne kadar katılır

Nanenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle çorba, makarna ve salatalarda rahatlıkla arama katması için faydalana bilinmektedir. Ayran gibi içeceklerin içerisinde de aromalandırmak için kullanılabilir. Fakat 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır.

Rezene ne kadar kullanılır

Rezene özellikle çay olarak kullanılmaktadır. Fakat etkisi oldukça büyüktür. Fazla kullanıldığında baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilmektedir. Bu yüzden günde sadece bir bardak çay olarak ve 1 tatlı kaşığı yeşil çay ile karıştırılmış olarak kullanılmalıdır.

Kırmızı biber ölçüsü

Maraş ve Antep’te en çok kullanılan baharattır. Yemeklere acılık vermektedir. Fakat acı sevmeyenler ve mide basur gibi hastalıklı olanların kullanmaması gerekmektedir. Bu yüzden acının oranına göre en fazla 1 çay kaşığı kullanılması sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.