Ultimate magazine theme for WordPress.

Yağlı Ciltler için Yaz Bakımı Önerileri

0 347

Cildimiz, bir ömür boyu bizimle beraberdir. Bu aksesuarı elimizden geldiğince korumak oldukça önemlidir. Özellikle mevsim geçişleri cildimizi etkilemektedir. Peki, yağlı ciltler için yaz bakımı önerileri nelerdir? Yağlı ciltler, cilt bakımında hangi noktalara dikkat etmelidir?

Yağlı Ciltler İçin Yaz Bakımı

Serum dengesi, mevsim geçişlerinde bozulabilmektedir. Özellikle yağlı ciltler için yaz ayları, tam bir kabusa dönüşebilmektedir. Cildin yağını dengelemek, yatıştırmak, güneş kremi kullanırken parlamasını önlemek, sivilce ve siyah noktalardan uzak kalabilmek zaman zaman zorlaşmaktadır. Ancak düzenli ve doğru bakımlarla yağlı ciltler, bu tip sorunları yaşamamaktadır. Temizlik, peeling, tonik ve nemlendirme gibi cilt bakım aşamaları düzenli bir biçimde uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Yaz Aylarında Cilt Temizliği

Cilt temizliği; her ay her mevsim atlamadan yapılması gereken bir adımdır. Tüm maskeler ve bakımlar temizlenmiş cilde uygulanmalıdır. Yağlı ciltler yaz aylarında günde en az iki kez sabah ve akşam cilt temizliği yapmalıdır. Ancak bu temizlik aşamasında, cilt yapınıza uygun ürünleri kullanmalısınız. Kuru ciltler için olan ürünler, cilde yoğun nem veren maddelerden oluşur. Bakım adına aldığınız bu ürünü kullandığınız zaman sebum dengesi zarar görecek ve yağlanma daha da artacaktır. Cilt temizleyicilerinin içeriğine dikkat etmeli ve parfüm olan ürünlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda, içeriğinde sabun olan kurutucu özellikteki temizleyicilerden de uzak durmak gereklidir.

Yaz Aylarında Yağlı Ciltler Nasıl Bir Bakım Yapmalıdır?

Yağlı ciltler, cilt temizliğini yapmalarının ardından tonik işlemini uygulamalıdır. Temizliğin ardından kullanılacak tonik; cildi sıradaki işlemlere hazırlayarak nemlendirir. Cildin üzerinde kalan temizleyicilerden de kurtulmaya yardım eder. İçeriğinde; gül suyu ya da yeşil çay gibi doğal malzemeler bulunan tonikleri yaz aylarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tonik işleminin dışında yağlı ciltler için kurtarıcı bir adım ‘’peeling’’ adımıdır. Peeling; cildi ölü derilerden arındırır ve derinlemesine yardım eder. Tıkanmış gözenekleri açarak temizler. Peeling ardından tonikleme işlemi uygulanmazsa, siyah noktaların oluşumu tekrarlanabilir. Bu nedenle tonikleme işlemi, özellikle yaz aylarında mutlaka yapılmalıdır. Tüm bu işlemler düzenli uygulandığı zaman, yağlı ciltlerdeki sebum dengesi düzenlenmiş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.