Ultimate magazine theme for WordPress.

Yağ Bezeleri ve Tedavi Yöntemleri

0 323

İnsanlarda 18 ile 40 yaş arasında genellikle karşılaşılan yağ bezeleri tüm yaş gruplarında görünmesi muhtemel bir sorundur. Yağ bezelerinin oluşumu büyük oranda genetik sebeplere bağlıdır. Bunun anlamı da kişinin ailesinin herhangi bir üyesinde yağ bezesi mevcut ise kendisinde de görünme olasılığı yüksektir. Yağ bezesinin kişilerde görünmesinin sebebi genetik kaynaklı olmayabilir. Kişinin kolesterol gibi kan yağlarında yükseklik var ise yine bu rahatsızlık görülebilmekte. Aynı şekilde karaciğer rahatsızlıkları ve yağ metabolizması ile alakalı bir problem varsa yağ bezelerinin oluşması söz konusu olabilmekte.

Lazer ile yağ bezesi tedavisi

Yağ bezesinin kendiliğinden geçme ihtimali oldukça düşüktür. Bu yüzden muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Yağ bezelerinin tedavisi için başvurulması gereken kişi bir dermatolog olmalıdır. Ciltte ki yağ bezeleri için iki tür tedavi vardır. İlk tedavi türü cilt bakımı yapılarak gözeneklerin genişletilmesine dayalı bir yöntemdir. Bu yöntemde ciltte ki yağ bezelerinin üzerine buhar uygulanır. Buharın etkisiyle genişleyen gözeneklerden yağ dokusu alınır. Bu sayede beze ortadan kaybolur. İkinci tedavi yöntemi ise lazer tedavisidir. Lazer tedavisi direk olarak yağ bezelerinin yakılmasını sağlar. Yakılan bezeler küçük sivilcemsi izler bırakır. Bu izler 1 hafta içinde kurur ve kendiliğinden dökülür. Lazer ile yağ bezelerinin tedavisi yönteminin en büyük avantajı ciltte herhangi bir iz bırakmıyor olmasıdır.

Vücut üzerinde oluşan büyük yağ bezelerinin tedavisinde cerrahi yönteme başvurulur. Bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra cerrahi müdahale ile kapsül içerde ki yağlar alınır ve bölge çeşitli kimyasallar ile temizlenir. Ardından kesilen bölgeye dikiş atılır. Hasta birkaç hafta içerisinde dikiş izi kalmadan sağlığına kavuşabilir.

Yüzde oluşan yağ bezeleri

Göz çevresinde oluşan yağ bezeleri en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bölgenin hassasiyeti nedeniyle uygulanan tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Göz çevresinde ki küçüklü yağ bezeleri plastik ve genel cerrahinin ortak operasyonu ile temizlenebilir. Bölgede ki yağ bezeleri tek tek kazınarak vücuttan uzaklaştırılır. İkinci bir yöntem olarak bezelere elektrik şoku verilip yakılarak tedavi edilebilir ya da kimyasal birtakım peelingler uygulanarak tedavi edilebilir. Lazer tedavi yöntemi de yine göz bölgesinde çıkan yağ bezelerine uygulanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.