Ultimate magazine theme for WordPress.

Vajinada Kötü Koku Neden Olur?

0 325

Birçoklarının kabusu haline gelen ve içten içe sakladıkları konu vajinada meydana gelen kötü kokudur. Çoğu insan bunun neden kaynaklandığını bilmez. Hatta konu ile ilgili öyle utanç içindedir ki doktora gidip, sebebini bile öğrenmez. Şimdi sizlere doktorunuza danışmadan, ki bu önerilmez mutlaka bir jinekologa görünmelisiniz, vajinanızdaki kötü kokunun sebebini anlatacağız.

Vajinanızdaki Sıvı Neden Koku Salgılar?

Vajinada meydana gelen kötü kokunun sebebi aslında hormon bozukluğudur. Kadınlarda bir çeşit utanç kaynağı olan vajinal koku salgılama aslında bir çeşit hormon bozukluğu sebebidir. Vajinal bölgenizde tıpkı diğer vücut girişlerindeki gibi mikroorganizmalar mevcuttur. Bunlara flora denilir. Ağzınızda nasıl tükürük salgılıyorsanız vücudunuz vajinanızda da aynı salgıyı oluşturur. Şayet hormonlarınızda bozukluk mevcutsa vajinanızdaki salgı kokabilir. Elbet de ki bundan kurtulmanın ve hormonlarınızı dengelemenin bir yolu vardır.

Vajinanızda Salgılanan Sıvı Normal Midir?

Vajinanızda salgılanan sıvı biyolojik açıdan değerlendirildiğinde gayet normaldir. Genç veya yetişkin bir kadınsanız ve aslında tam da üreme çağındaysanız vajinanızdan sıvı gelmesi çok doğaldır. Eğer bu akıntı gelmezse o zaman problem var demektir. Bu akıntı adet dönemine doğru artış gösterir.

Renkli Ve Kokulu Akıntı

Şayet akıntınız renkli ve aşırı miktarda geliyorsa üstelik bir de kokusu varsa sizde bir sağlık problemi var demektir. Dolayısıyla doktora görünmeniz gerekir. Renksiz ve  kokusuz bir akıntıya sahipseniz evet siz fazlasıyla sağlıklısınız. Yani vajinanızdan akan akıntı normaldir fakat renkli ya da kokulu ise normal değildir.

Kötü Kokulu Vajina Problemi

Özellikle ilişki sırasında problem olan vajinal koku özellikle kadınlar için cinsel ilişki anında oldukça zorlayıcı etkendir. Kimi zaman utanç verici bir durumdur ve kadınları kötü kokulu bir vajina psikolojik olarak oldukça rahatsız eder. Peki bu kötü kokudan nasıl kurtulmalı?

Vajinada Kötü Koku Nasıl Geçer?

Vajinanızdaki kötü kokuyu önlemek için öncelikle vajinanızı temiz tutmalı ve hava almasını sağlamak için özellikle pamuklu iç çamaşırlar kullanmalısınız. Dedorant ve benzeri kozmetik ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız.  Bol bol su içmelisiniz. Böylece vücudunuzdaki toksinleri atmalısınız. Kahve gibi kafeinli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Bitkisel destek alarak hormonlarınızı dengede tutmalısınız. Yatmadan evvel ve uyandığınızda çemen otu tüketebilirsiniz. Bu sayede hem hormonlarınız dengelenir hem de vajinanızdaki kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.