Ultimate magazine theme for WordPress.

Ülke İçi Sınır; Berlin Duvarı

0 378

Berlin Duvarı, yani diğer adıyla Berliner Mauer, Bir gecede inşa edilerek Doğu Almanya ve Batı Almanya yı birbirinden ayıran tarihin en önemli olaylarından birisidir.İkinci dünya savaşı sonrası Avrupada ki genel durumu anlamamız, baskıcı rejimle duvarı aşmak isteyen insanların engellenmesi ve sonrasında hemen hemen bütün dünyanın dikkatini üzerine çekerek yıkımına temel hazırlayan tepkiler almasıyla da büyük önem arzetmektedir.

BERLİN DUVARI VE İNŞA SEBEBİ

Berlin duvarı, Doğu Alman meclisi tarafından, doğu-batı arasında vatandaşların geçiş yapmasını önlemek için örülmüş, 46 km uzunluğunda 1961 yılında Berlinde örülmeye başlayan, batı yakasında ‘’utanç duvarı’’ olarak anılan duvardır.

Doğu Almanyada gerçekleşen otoriter yönetim ,soğuk savaş sonrası halkı bıktırmış bu yüzden insanlaarda batı tarafına göç etme isteği oluşmuştur. Yönetim tarafından bu girişimi engellemek adına bir gecede örülen bu duvar , başta tel örgülerle desteklenip kaçışlar engellenmek istense de Batı tarafına geçmeyi başaran 270.000 civarı kişi sonucunda zamanla mayınlar döşenmiş, gözetleme kuleleri yapılmış , çelik kapılar ve geniş alanlara yapılan ışıklandırma sistemiyle daha sıkı kontrol altında tutulmuştur.Yaklaşık 240 kişinin aile ve akrabalarına ulaşmak, baskıdan uzaklaşmak gibi isteklerle kaçma girişimi sonucu hayatını kaybetmesine neden olan bu duvar,şüphesiz soğuk savaşın en açık sembolü olmuştur.Duvarın doğu tarafı kaçmaya çalışan insanların kolay farkedilebilmesi için beyaza boyanırken , batı tarafı yazı, resim ,grafiti ile kaplanmıştır.

DUVARIN YIKILIŞI

Uzun süre insanları durdurmaya çalışsalarda çeşitli şekillerde hayatlarını tehlikeye atarak duvarı geçmeyi başaan insanlardan sonra Alman Demokrat Cumhuriyeti 1989 yılında geçişlerin tam manasıyla engellenemeyeceğini anlayarak serbest bırakma kararı almıştır.Bu kararaın ardından 1990 yılında duvar yıkılmaya başlanmıştır. Uzun yıllar zorluk çeken halk sonunda özgürlüğüne kavuşmuş ve bu olay sonucunda Alman Demokrat Cumhuriyetinin de sonu gelmiştir. Yani bu duvar yaklaşık 30 yıl aşılmaz geçit olmuş sonrasında ortadan kalkmıştır.

BERLİN DUVARINDAN ARTA KALANLAR

Berlin duvarının kalıntıları hala şehirde birçok yerde bulunmaktadır, özellikle turist ve ziyaretçilerin önemli bir uğrak noktası haline gelmiştir. Üzerinde özgürlük, mutluluk, kısıtlamadan kurtuluş gibi birçok konulu grafti görmek mümkündür. Günümüzde halen devam eden yıpranan yerleri sürekli yenileme ve yeni grafiti eklemeler yapılmakta ve Avrupa da çok önemli bir sanat merkezi haline gelmiştir. Ayrıca duvar boyunca birçok müze ve resim atölyeleri bulunmaktadır, içinde duvardan bazı kalıntılar gösterilmekte olan müzeler sadece Berlinde değil New York, Vatikan, Las Vegas ve Brüksek gibi çeşitli yerlerdede gösterimdedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.