Ultimate magazine theme for WordPress.

Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar

0 445

Uçuk hem görünüm hem de verdiği acı açısından önemli bir cilt problemidir. Çoğu insanlarda yaygın olarak görülen uçuk problemi tedavi edilmek maksadı ile değişik ve faydasından çok zararı olan yollar denenmektedir. Bu problemlerden mustarip olanlar ise, uçuktan kurtulma yolları ve doğal yağlar hakkında bilgi almak için sanal ortamda sorular soruyorlar.

Uçuk Nedir? Neden Oluşur?

Uçuk bulaşıcı özelliğe sahip olan ve ağız bölgesinde etkili olan bir virüs çeşididir. Herpes simpleks (HSV) adı verilen virüsün deriye bulaşmasından oluşan uçuk, temas halinde diğer kişilere de bulaşabilmektedir. Uçuk, açık bir yaraya dönüştüğü anda virüs de en bulaşıcı seviyesine ulaşmaktadır. Uçuğun oluşması aşamalar halinde olmaktadır. Öncelikle dudak bölgesinde karıncalanmalar başlamaktadır, daha sonra ise aynı bölgede kaşınma ve yanmalar başlamaktadır. Bu aşama, uçuğun oluşmaya başlayacağını haber vermektedir ve uçuk tedavisine en etkili olarak bu aşamada başlanmalıdır.

Daha sonra ise dudak çevresinde kabarcıklar oluşmakta ve açık yara haline dönüşmektedir. Uçuk normal şartlarda önemli bir rahatsızlık olarak kabul edilmese de, bağışıklık sistemleri zayıf olan ve boğaz enfeksiyonu geçirenler için ölümle bile neticelenen sonuçlar doğurabilmektedir. Uçuk bazı kişilerde sadece bir defa görülürken, bazılarında ise çok fazla tekrarlanmaktadır.

Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar Nelerdir?

Uçuk, daha başlangıç yani karıncalanma ve kaşanma aşamasında iken bazı kremler ile önlenmektedir. Bunun yanı sıra, uçuk ilerlemeye başladığında bazı doğal yağlar, uçuğun geçmesine faydalı olmaktadır. Bu yağlar şu şekildedir:

  1. Çay ağacı yağı (anti-inflamatuar, antiseptik ve anti-viraldir)
  2. Zerdeçal yağı (antibakteriyel ve anti-inflamatuar)
  3. Zencefil uçucu yağı (antioksidan, aneljezik ve anti-inflamatuar)
  4. Nane yağı (soğutma özelliği bulunuyor)
  5. Kekik esansiyel yağı (anti-viral ve anti-inflamatuar)
  6. Melissa esansiyel yağı (çok güçlü bir antiviraldir)
  7. Okaliptus uçucu yağı (güçlü bir anti-inflamatuardır)
  8. Karanfil uçucu yağı (ağrı kesici olarak)
  9. Papatya yağı (antiseptik, analjezik ve antiseptik)
  10. Lavanta esansiyel yağı (cildi sakinleştirir)

Yağların Kullanılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal yağlar genellikle pamuğa sürülerek uçuklu bölgeye tatbik edilmektedir. Yağlar satın alınırken kalitesi yüksek ve sertifikalı ürünler seçilmelidir. Bu yağlar çok uzun süre kullanılmamalı ve hamileler, cilt sorunu ve kronik rahatsızlığı bulunanlar tarafından, doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.