Ultimate magazine theme for WordPress.

Tarım Piyasasında Fiyat Endişesi

0 373

Tarım ürünleri fiyat artışları devam edecek mi? Üretici, tüketici, tüccar, bankacı, ihracatçı başta olmak üzere toplumun geniş bir kesimi fiyatları artan tarım ürünlerinden rahatsızlığını dile getiriyor. 2018 Ağustos’unda başlayan döviz krizinin ardından ortaya çıkan maliyet enflasyonu gübre, ilaçlama ve işçilik gibi temel girdi maliyetlerini ciddi biçimde artırdı. Patates ve soğanda kriz ithalatla çözülmeye çalışılırken, domateste fiyat artışı yaz ürünlerinin devreye girmesi ile cepler üzerindeki yakıcı etkiyi bir nebze olsun azalttı azaltmasına ama tarım piyasasını şimdiden gelecek sezon endişesi sardı.
2019 birinci ve ikinci çeyrek büyüme rakamlarındaki düşüş tarımda da etkisini gösterdi. Ürününü vadeli satan bir kısım çiftçi parasını tahsil edemezken, bankaların kredi musluklarını kısması, özel bankaların ticari kredileri yükseltmesi , yeni kredi kullandırmada isteksiz davranmaları ve kredi limitini düşürmeleri derken Ziraat Bankası’nın tarım kredi faiz oranlarını artırması da piyasadaki nakit sıkışıklığının üzerine tuz biber ekti.
ÇİFTÇİYİ UYARMAK GÖREVİMİZ
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’nde yer alan 2. 1 milyon çiftçinin 2002’de 530 milyon lira olan borcu 2018 yılı sonunda 100 milyar liranın üzerine çıktı. Ülke genelinde 8 binin üzerinde çiftçinin icralık olduğu açıklandı.
Gelişmeleri yorumlayan Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, çiftçiye dikkatli ol uyarısında bulundu. Üreticinin ürününü satarken, anlık kazanca aldanmama çağrısı yapan Çiftçi, “Mısır, buğday, bir kısım narenciyede bunun örneğini geçtiğimiz sezon yaşadık. bu yıl aynı tehlike domateste olabilir. Üretici bilmeden iyi fiyat veren kapkaççı tüccara aldanmayın” dedi.
ZİNCİRLEME REAKSİYON ENDİŞESİ
Çiftçi, ayrıca üreticinin son 10 yıldır yüksek girdi maliyetleriyle üretim yaptığını, son 5 yılda ise bir kısır döngü içinde kaldığını belirterek şöyle devam etti, “Çiftçi, üretimi devam ettirmek için meslektaşımız gübre,ilaç, tohum gibi bayiler tarafından, meslektaşlarımız tarafından finanse ediliyordu. Ürün hasadında borçlar ödeniyor, krediler yenileniyor, vadeler uzatılıyordu. Ancak, şu an finansmanda ciddi bir daralma yaşanıyor. Burada bir kırılma olursa ki bazı duyumlar alıyoruz. Zincirleme reaksiyon gibi birbiri ardına olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Böyle bir durumda çiftçi üretim yapamaz noktaya gelir. Yapılması gereken çiftçinin ihtiyaç duyduğu finansmana uygun koşullarda erişim imkanı sağlanmasıdır. Henüz vakit varken acil önlem alınsın. Aksi takdirde gelecek yılın üretiminde büyük sıkıntılar yaşarız” diye konuştu. (Nihat Delibaşı-BSHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.