Ultimate magazine theme for WordPress.

Sudoku nedir? Nasıl oynanır?

0 399

Rakamlar ile oynansa da matematik zekası gerektirmeyen ve gazetelerin bulmaca eklerinde sıklıkla karşımıza çıkan Sudoku oyunu ilk olarak 1984 yılında bir Japon bulmaca dergisinde yayınlandığı günden bu yana en popüler bulmaca oyunları arasına adını yazdırmıştır. Yukardan aşağıya ve sağdan sola olmak üzere 9×9 toplam 81 karelerden oluşan oyunun farklı ve daha gelişmiş versiyonları da mevcuttur.

Sudoku nasıl oynanır? 

Zeka gücünü geliştirdiği söylenen ve entellektüel bir oyun olarak kabul edilen sudoku nasıl oynanır kısmında bazı teknikleri bilmekte fayda var.  Bu oyun ile ilgili öncelikle dikkat edilmesi gereken kural yukarıdan aşağıya ve sağdan sola doğru olan 9 kutucukta her rakam sadece bir kere kullanılmalı. Bu temel kuraldan yola çıkarak her kutucuğa birden dokuza kadar sayıları yerleştirip kesişmeleri ve tekrarlanmalarının önüne geçilmelidir.

Matematik zekası istemeyen oyun

Harfler yerine rakamlar kullanılsa da toplama çıkarma gibi temel matematik bilgilerine dahi gereksinim duyulmayan bu oyunda bulmacada yer alan rakamlar oyuncuya yol gösterici olacaktır. Bir kombinasyon bulmacası olan sudoku matematikten ziyade mantığın devreye girdiği eğlenceli bir oyundur.

Farklı zorluk dereceleri ile beyninize meydan okuyun

Oyunda bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçlarının sayısı değişiklik gösterse de araştırmalara göre en az ipucunun oolduğu sudoku bulmacasında minimum 17 ipucunun olması gerektiği keşfedilmiştir. Gençler için zeka geliştirici ileri yaştaki kişiler için alzeimer hastalığına yakalanma riskini düşüren beyin jimnastiği olarak kabul edilen bu oyunu dilediğiniz yerde çözebilirsiniz.

Dünyada fenomen haline gelen oyun

Günümüzde yüzden fazla ülkede fenomen haline dönüşen sudokunun yararları eğlenceli olması ile birleşince ortaya eşsiz bir birleşim çıkıyor. Kendi adını taşıyan dünya şampiyonası bile olan bu oyunu bilgisayar, tablet ve telefonlarınıza kuracağınız uygulamalar sayesinde de oynama fırsatı bulabilirsiniz.

Sudoku zeka oyunları dersi müfredatında 

2012 yılı itibari ile talim terbiye kurulu tarafından ortaöğretimde seçmeli zeka oyunları dersinin içine girecek kadar özel ve önemli bir oyun olan sudoku en basitinden saalerinizi alacak kadar zor seviyelerine kadar eğlenirken beyni çalıştıran bir oyun olarak daha uzun süre popülerliği koruyacak gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.