Ultimate magazine theme for WordPress.

Skolyoz, Tedavisi ve Sonrası Hakkında Merak Edilenler

0 416

Skolyoz, omurganın sağa ya da sola doğru eğik olma durumudur. Sağlıklı bir omurganın deformasyonu da denilebilecek bu durum toplumun %2-%4’ünde görülmektedir

Skolyozun kas ve sinir hastalıkları kaynaklı, anne karnındaki gelişim sırasında ortaya çıkan ve nedeni bilinmeyen 3 çeşidi vardır. En sık görüleni nedeni bilinmeyen skolyozdur ve omurgadaki ‘S’ ve ‘C’ şekilleri ile tanımlanabilir.

Normal – Skolyozlu Omurga

Skolyozun tedavisi üç şekildedir: korse tedavisi, egzersizler ve cerrahi operasyon. Kişinin yaşına ve skolyozunun seviyesine göre bu alternatifler ile tedavi mümkündür. Skolyozun ortaya çıktığı yaş ve tedavi yöntemi kişiden kişiye değişmektedir. Omurgalarının aynı bölgesinde skolyoz görülen iki eşdeğer hastanın bile tedavilerinin farklı olması mümkündür.

Ergenlik öncesi teşhis edilen ve omurga eğriliği 20 dereceden küçük hastalarda fizik tedavi egzersizleri ile ilerlemenin durdurulması mümkün olabilmektedir. Skolyoz hastalarına özel egzersizlerin yanı sıra yüzme önerilen bir spordur.

Omurgasındaki eğrilik 20-40 derece arasında olan hastalarda korse yöntemi denenmektedir. Korse yöntemi ile tedavide hasta, skolyoz hastaları için yapılmş korseyi günde 22-23 saat takmaktadır. Korse tedavisini uygulayan hastalarda cerrahi operasyonların uygulamayanlara göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

Omurgasındaki eğiklik 40 derecenin üzerinde olan, akciğer gelişimini tamamlayan erişkin hastalarda cerrahi operasyon ile tedavi mümkündür. Operasyon sırasında ‘dondurma’ denen, omurganın platin ya da titanyum ile sabitlenmesi işlemi yapılmaktadır. Ameliyatta kullanılan bu çubuklar ve sabitleme yapılırken kullanılan vidalar, kişinin yaşamı boyunca vücudunda kalacak niteliktedirler.

Skolyoz Ameliyatı Öncesi-Sonrası Omurga Röntgeni

Bir başka merak edilen konu ise ameliyattan sonra ne olacağıdır. Yaşanan teknolojik ve tıbbi gelişmelerle skolyoz ameliyatları çok daha kolaylaşmıştır ve daha kısa sürelerde daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat sonrası hastanın dinlenme durumuna bağlı olarak yaklaşık 2-3 ay içerisinde eski hayatına dönmesi mümkündür. Ameliyat sonrasında hasta beslenmesine dikkat etmelidir zira skolyoz ameliyatlarında yapılan ‘dondurma’ işlemi vücudun mevcut ağırlığına uygun yapılmaktadır, hastanın ameliyat sonrası kilo almaması sağlıklıdır. Ameliyat sonrası kişinin omurgası boyunca yara izi kalmaktadır. Estetik dikiş yöntemleriyle bu izi en aza indirmek mümkündür. Cerrahi operasyon öncesi yaşanan ağrıların operasyon sonrasında, iyileşme döneminde büyük oranda azaldığı söylenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.