Ultimate magazine theme for WordPress.

Sinüzit Ağrısından Kurtulmanın Yolları

0 313

Günlük yaşamda çoğu kişinin yaşadığı ve hafif ağrılar ile atlattığı baş ağrısı, sinüslerden kaynaklı olarak meydana geldiği zaman şiddetli ağrılara dönüşür. Sinüslerde yer alan mukoza zarının iltihaplanması ile beraber ortaya çıkan baş ağrısı, mukus salgısının oluşamamasından kaynaklıdır. Sinüsler nedeni ile ortaya çıkan ağrı; alın, yanak ve göz altı kısımlarına vuran ağrılar ile kendini belli eder. Yüz bölgesinde tek tarafa ya da her iki tarafa da ağrısının vurabilme durumu söz konusudur. Sinüzit ağrısından kurtulmanın yolları doğal yöntemler ile gerçekleşebilir.

Buhar Soluma

Sıcak suyun buharını burun kanalları aracılığı ile soluma işlemi, sinüslerde rahatlama sağlayarak bu kısımda meydana gelmiş olan basıncı hafifletir. Bu sebeple de baş ve yüz bölgelerinde meydana gelmiş olan ağrı da hafifler. Sinüslerin daha rahat bir şekilde boşalmasına yardımcı olan buhar soluma işlemi, tencerede kaynatılmış olan suyun içerisine bir kaç damla nane yağı damlatılarak yapılır.

Domates Çayı

Sinüzit yüzünden meydana gelen ağrıları geçirici etmenlerden bir tanesi de domatestir. 2 bardak kadar domates suyu, 2 ya da 3 diş rendelenmiş sarımsak, 2 çorba kaşığı kadar limon suyu bir cezve içerisinde kaynatılır ya da mikro dalga fırında ısıtılır. Bu karışımdan gün içerisinde minimum 2 ya da 3 bardak kadar içmek, sinüslerde toplanmış olan salgının boşalmasına ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Domates içeriğinde bulundurduğu maddelerden ötürü sinüzit ağrılarına birebir gelen gıdalar arasında yer alır.

Tarçın

Günlük yaşamın her alanında tercih edilebilecek olan baharatlardan biri tarçındır. Antiviral, antiseptik, antibakteriyel ve anti inflamatuar özelliklerini bünyesinde barındıran tarçın, burun kanalında meydana gelmiş olan şişkinliği azaltır. Burun tıkanıklığının açılması için birebir etki gösteren tarçın, rahat nefes almaya yardımcı olur. Günlük yaşamda yapılan tarçın tüketimi, bireyi antiviral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Bir kap içerisine 1 çorba kaşığı kadar tarçın, yarım tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve yeterli miktarda su alınarak macun kıvamı elde edilir. Parmaklar ile beraber bu macun alın kısmına sürülerek sinüzit ağrılarından kurtulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.