Ultimate magazine theme for WordPress.

Selülitlere Neden Olan Yiyecek ve İçecekler

0 61

Kadınların Korkulu Rüyası

Selülit genellikle kalça ve bacaklarda meydana gelen şekil bozukluğudur. Deri altında biriken düzensiz ve aşırı yağ birikimiyle portakal kabuğu görünümü olarak adlandırılan selülit her 10 kadından sekizinin ortak problemlerinden biridir. Selülitin erkeklerde daha nadir görülmesinin sebebi ise kadınlarda yüksek olan östrojen hormonunun yağ biriktirmeye elverişli olması ve bu hormon seviyesinin erkeklerde az olmasıdır.

Zayıflarda da Olabilir

Selülit ile ilgili bilinen bir yanlış olan selülitin fazla kilo ile orantılı olmasıdır. Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Bir şekil bozukluğundan ibaret olan selülit zayıf kişilerde de rastlanan bir problemdir. Selülüt oluşumuna sebep olan bazı etkenler vardır. Östrojen farklılığı, hormonel farklılıklar, hareketsiz yaşam, aşırı karbonhidrat ve yağ tüketimi, yetersiz su tüketimi, dar giyisiler, sigara ve alkol kullanımı selülit oluşumuna sebep olur.

Sağlık Beslenme Önemli

Genç yaşlarda belirginliği fazla olmasada ilerleyen yaşlarda esnekliğini kaybeden ve incelen ciltte selülit gözle görülür bir boyut kazanır. Selülitten kurtulmak için sağlıklı beslenme ve egzersiz şarttır. Selülitin deri altında ki düzensiz yağ birikintisinden ibaret olduğu düşünülürse metabolizmayı hızlandırma ve dolayısıyla yağ yakma özelliği olan su tüketimini artırmak selülit oluşumunu da engelleyecektir.

Bol Su İle Elveda Selülit

Sağlıkla ilgili her şeyde bol su tüketimi karşımıza çıkmaktadır. Alkol sigara gibi alışkanlıklar vücutta su tutulmasına sebep olarak selülitin görünürlüğünü arttırıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden bu ürünlerden kurtulmak gerekmektedir. Selülitin en önemli sebeplerinden olan hareketsizlikten kurtulmak için yapılacak karın ve kalça egzersizleri özellikle bacaklar için yapılacak egzersizler o bölgelerde yağ yakımını sağlar ve selülit oluşmasını engeller.

Düzenli Egzersiz Şart

Kan dolaşımının az olmasından kaynaklı meydana gelen selülitlerden kurtulmanın bir diğer yolu ise karın, kalça ve bacaklara peş peşe sıcak ve soğuk su uygulaması yapmaktır. Kan dolaşımını yavaşlatan ve portakal kabuğu görüntüsüne neden olan yüksek topuklar ve dar kıyafetleride dolaplardan çıkartmak selülit oluşumunu engellemek için gereklidir. Kalça egzersizleri yaparak hem kalçayı hem bacakları çalıştırma bu gölgeleri incelterek sıkılaşmayı sağlar ve selülitleri yok eder

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.