Çiçek-Vitrini
 • Arkadaşlık İlanları
 • Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü

  Ana Sayfa » Kültür Sanat » Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü
  Paylaş
  Tarih : 12 Ağustos 2012 - 15:13

  Şehzade Mustafa Nın Ölüm Tarihi

  Şehzade Mustafa Öldüğünde Kaç Yaşındaydı

  Şehzade Mustafa bir döneme damgasını vuran Kanuni Sultan Süleymanın oğludur. Kanuni hayatı ve saltanatı boyunca yaptıklarıyla Muhteşem lakabını kazanmıştır. Adaleti ile tanınan Kanuni, oğlu Şehzade Mustafaya o kadar adil davranamamış ve onu sağır ve dilsiz cellatlara boğdurmuştur.

  Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuninin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuninin ilk başkadını olan Mahidevran Hatundur.Şehzade Mustafa babasının vefatı durumunda tarihi öneme sahip Manisa sancakbeyliğine gönderilmiş ancak Hürrem Sultanın çabalarıyla bu önemli görev kendisinden yine babası tarafından alınmıştır.

  Tarihi kaynaklar Şehzade Mustafayı iyi yetişmiş, cesur ve halkın sevdiği bir kişi olarak tasvir etmekteyse de, babası Kanuni için durum pek de öyle gözükmemektedir.Uzun süren entrikalar ve Hürrem Sultan ile yandaşı Rüstem Paşanın çabalarıyla Kanuni de oğlunun kendisinin yerine geçme düşüncesine inanmış ve iktidar babalıktan ağır basmıştır. Şehzade Mustafa 1553 yılında babasının sefer zamanı için gittiği çadırında 7 tane cellat tarafından boğularak öldürülmüştür. Öldüğünde 38 yaşındadır.

  SPONSOR REKLAMLAR

  BENZER HABERLER

  davutolunun-kitab-100-basky-yapt.jpg
  Davutoğlu’nun Kitabı 100. Baskıyı Yaptı

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Siyasal hayatta faal bir rol oynamaya başlamadan önce bir akademisyen olarak tanınan, ulusal

  canakkale-zaferinden-100-yl-sonra-en-guzel-fotoraflar.jpg
  Çanakkale Zaferi’nden 100 yıl sonra en güzel fotoğraflar

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Çanakkale Biga’da çelik, enerji ve gemi yapımı sanayisinde üretimini sürdüren İÇDAŞ

  ayrnt-yaynlar-kasm-ay-kitaplar.jpg
  Ayrıntı Yayınları Kasım ayı kitapları

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Martin Jay’in “Diyalektik İmgelem – Frankfurt Okulu’nun Tarihi ve

  Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

  deri mont - msn kaydol - çiçek gönder