Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü
Paylaş
Tarih : 12 Ağustos 2012 - 15:13

Şehzade Mustafa Nın Ölüm Tarihi

Şehzade Mustafa Öldüğünde Kaç Yaşındaydı

Şehzade Mustafa bir döneme damgasını vuran Kanuni Sultan Süleymanın oğludur. Kanuni hayatı ve saltanatı boyunca yaptıklarıyla Muhteşem lakabını kazanmıştır. Adaleti ile tanınan Kanuni, oğlu Şehzade Mustafaya o kadar adil davranamamış ve onu sağır ve dilsiz cellatlara boğdurmuştur.

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuninin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuninin ilk başkadını olan Mahidevran Hatundur.Şehzade Mustafa babasının vefatı durumunda tarihi öneme sahip Manisa sancakbeyliğine gönderilmiş ancak Hürrem Sultanın çabalarıyla bu önemli görev kendisinden yine babası tarafından alınmıştır.

Tarihi kaynaklar Şehzade Mustafayı iyi yetişmiş, cesur ve halkın sevdiği bir kişi olarak tasvir etmekteyse de, babası Kanuni için durum pek de öyle gözükmemektedir.Uzun süren entrikalar ve Hürrem Sultan ile yandaşı Rüstem Paşanın çabalarıyla Kanuni de oğlunun kendisinin yerine geçme düşüncesine inanmış ve iktidar babalıktan ağır basmıştır. Şehzade Mustafa 1553 yılında babasının sefer zamanı için gittiği çadırında 7 tane cellat tarafından boğularak öldürülmüştür. Öldüğünde 38 yaşındadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

genc-oyuncu-hasan-elmas-eflatunun-klibinde.jpg
Genç Oyuncu Hasan Elmas Eflatun’un Klibinde

Geçtiğimiz günlerde “Anahtar” isimli single albümünü piyasaya süren ünlü şarkıcı Eflatun hayranlarından tam not aldı. Söz ve

freezone-17-liseleraras-muzik-yarmas.jpg
Freezone 17. Liselerarası Müzik Yarışması

Vodafone Freezone 17. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finali 26′Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.  Vodafone’dan

bu-kahvehanede-cayn-fiyat-steme-ekline-gore-deiiyor.jpg
Bu Kahvehanede Çayın Fiyatı, İsteme Şekline Göre Değişiyor

HAKAN FİRİK – Gömeç ilçesinde bir kahvehanede, çayın fiyatı, müşterilerinin isteme şekline göre belirleniyor. “Çay verir

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz