Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü
Paylaş
Tarih : 12 Ağustos 2012 - 15:13

Şehzade Mustafa Nın Ölüm Tarihi

Şehzade Mustafa Öldüğünde Kaç Yaşındaydı

Şehzade Mustafa bir döneme damgasını vuran Kanuni Sultan Süleymanın oğludur. Kanuni hayatı ve saltanatı boyunca yaptıklarıyla Muhteşem lakabını kazanmıştır. Adaleti ile tanınan Kanuni, oğlu Şehzade Mustafaya o kadar adil davranamamış ve onu sağır ve dilsiz cellatlara boğdurmuştur.

Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuninin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuninin ilk başkadını olan Mahidevran Hatundur.Şehzade Mustafa babasının vefatı durumunda tarihi öneme sahip Manisa sancakbeyliğine gönderilmiş ancak Hürrem Sultanın çabalarıyla bu önemli görev kendisinden yine babası tarafından alınmıştır.

Tarihi kaynaklar Şehzade Mustafayı iyi yetişmiş, cesur ve halkın sevdiği bir kişi olarak tasvir etmekteyse de, babası Kanuni için durum pek de öyle gözükmemektedir.Uzun süren entrikalar ve Hürrem Sultan ile yandaşı Rüstem Paşanın çabalarıyla Kanuni de oğlunun kendisinin yerine geçme düşüncesine inanmış ve iktidar babalıktan ağır basmıştır. Şehzade Mustafa 1553 yılında babasının sefer zamanı için gittiği çadırında 7 tane cellat tarafından boğularak öldürülmüştür. Öldüğünde 38 yaşındadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

1965te-abdye-goturulen-tarihi-eser-tekrar-turkiyede.jpg
1965′te ABD’ye Götürülen Tarihi Eser, Tekrar Türkiye’de

Anadolu topraklarından koparılarak yurda iade edilen tarihi eserlere bir yenisi daha eklendi. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı

ankarada-bu-gece-beatles-ruzgr-esecek-al-di-meola-paul-mc-cartneyin-ovgusunu-alan-son-albumunu.jpg
Ankara’da Bu Gece Beatles Rüzgârı Esecek: Al Di Meola Paul Mc Cartney’in Övgüsünü Alan Son Albümünü…

Beatles’ın unutulmaz yapıtlarından oluşan, yapımı sırasında Paul Mc Cartney’in övgüsünü alan “All Your Life”

gokceseki-oren-yeri-lgi-bekliyor.jpg
Gökçeseki Ören Yeri İlgi Bekliyor

MEHMET ÇETİN - Karaman’da Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait onlarca kaya mezarının bulunduğu Gökçeseki ören yeri, turizme

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz