Ultimate magazine theme for WordPress.

Saman Nezlesi Tedavilerine Genel Bakış

0 353

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik rinit (genellikle saman nezlesi olarak bilinir) Türkiye ve Avrupa kıtasında insanların yaklaşık %18’ini (çocuklar ve yetişkinler) etkiler.

Yaygın ismine rağmen, alerjik rinit’e saman neden olmaz ve ateşle sonuçlanmaz. Burun ve / veya gözlerin polen, toz akarı, küf ve hayvan kılı gibi çevresel alerjenlerle temas etmesinden kaynaklanır. Bu alerjenlere duyarlı kişiler daha sonra aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşayabilir:

Acil belirti veya semptomlar:

 • Burun akması
 • Kaşıntılı burun
 • Hapşırma
 • Kaşıntılı ve sulu gözler

Obstrüktif belirti veya semptomlar

 • Tıkanık burun
 • Horlama

Bu semptomların bazıları enfeksiyonun (soğuk algınlığı ve grip gibi) neden olduğu semptomlara benzer. Buna rağmen alerji semptomları uygun şekilde tedavi edilmedikçe devam etme eğilimindedir. Belirtiler hafif veya orta (günden güne işlevini değiştirebilir) ya da ağır (günden güne işlevini arttırır) şeklinde değişir.

Belirtiler belirli bir mevsimde ortaya çıkabilir (genellikle ot veya ağaç polenlerine karşı alerjilerden dolayı) veya tüm yıl boyunca kalıcıdır ve genellikle ev tozu akarları, küf veya hayvan kılları alerjilere neden olur. Saman nezlesinin gıda alerjisine bağlı olmadığını not etmekte gerekir.

Saman Nezlesi komplikasyonları şunları içerebilir

 • Uyku bozukluğu
 • Gündüz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • Zayıf konsantrasyon
 • Çocuklarda tekrarlayan kulak enfeksiyonları
 • Yetişkinlerde tekrarlayan sinüs enfeksiyonları
 • Kontrolü zor olan astım *

Saman nezlesi bulunan bazı kişilerde astım da vardır. Saman nezlesinin düzenli kontrolünün hem yetişkinlerde hem de çocuklarda daha iyi astım kontrolü sağladığı bilinmektedir. Ortaya çıkan kanıtlar, tedavi edilmeyen saman nezlesinin astım gelişme riskini de artırabileceğini göstermektedir.

Alerji Testi

Saman nezlesi şikâyeti varsa, özellikle kalıcı ise veya günlük işleyişinizi etkiliyorsa, tedavi seçeneklerini doktorunuzla görüşün. Alerji testi de dahil olmak üzere daha fazla değerlendirme için klinik bir immünoloji / alerji uzmanına havale gerekebilir.

Tedavi seçenekleri- Aeroallerjen Minimizasyonu

Saman nezlesine neden olan alerjen ya da alerjenler tespit edilebilirse, alerjenlere maruz kalmayı en aza indirmek semptomları da azaltacaktır.

Saman Nezlesi Tedavi seçenekleri

Belirtilerinizi giderecek ilaçlar veya tedaviler hakkında eczacınızdan veya doktorunuzdan tavsiye alın. Her ne kadar ilaçlar alerjileri tedavi etmese de 20 yıl önce mevcut olan ilaçlardan daha az yan etki ile çok daha etkili oldukları kesin.

Bunları kullanmanın en iyi yolunu bilmeniz ve sık sık dekonjestan (blokaj bırakan) burun spreyleri veya tabletler gibi, çözdüklerinden daha fazla soruna neden olabilecek ilaçlardan kaçınmanız yeterlidir.

Antihistamin tabletler, şuruplar, intranazal spreyler ve göz damlaları (yatıştırıcı olmayan) semptomları azaltmaya yardımcı olur (hapşırma, kaşıntılı ve tahriş edici gözler), ancak şiddetli burun tıkanıklığı ve salınmasının kontrolünde etkili değildirler.

Antihistaminiklerin avantajı esneklikleridir; Sorunlarınız olduğunda onları alabilir ve iyileştiğinizde onlardan kaçınmanız kolaydır. Antihistaminik göz damlaları alerjiler nedeniyle sulu gözlerin kontrolünde yardımcı olabilir.

Burun içi kortikosteroid burun spreyleri (INCS) düzenli kullanıldığında (astım önleyici ilaçlar gibi) iltihaplanma konusunda güçlü bir etkiye sahiptir. Bunların düzenli olarak ve kullanılma şekillerine dikkat edilerek kullanılması gerekir.

Farklı INCS markaları güç ve etkinlik bakımından çeşitlilik gösterir, bu nedenle etiketleri okumak ve ayrıntıları doktorunuzla veya eczacınızla kontrol etmek önemlidir.

Bir antihistamin ve intranazal kortikosteroid burun spreyi içeren kombinasyon ilaçlar mevcuttur ve her iki ilacın da kombine avantajlarını sunar.

Dekonjestan spreyler burnun kilidini açar ve kurutur, ancak burun içinde uzun süreli sorunlara neden olabileceğinden birkaç günden fazla kullanılmamalıdır.

Dekonjestan tabletler burnun kilidini açar ve kurutur, ancak titreme, uyku sorunu, anksiyete veya kan basıncında bir artış gibi ‘uyarıcı’ yan etkileri olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle de tansiyonu yüksek insanlar bu ilacı almamalıdır.

Bir antihistamin ve dekonjestan içeren kombinasyon ilaçları da mevcuttur, ancak dekonjestanlar birçok yan etkiye neden olabileceği için dikkatli kullanılmaları gerekir. Tuzlu su burun spreyleri gibi doğal ürünler de semptomları hafifletmede etkili olabilir.

Tedavi seçenekleri- Allerjen immünoterapi

Allerjen immünoterapi (duyarsızlaştırma olarak da bilinir), semptomların şiddetini ve / veya düzenli ilaç ihtiyacını azaltır. Düzenli, giderek artan miktarlarda alerjen özütlerinin enjeksiyon yoluyla veya dilaltı tabletler, spreyler veya damlalar (dilin altında) şeklinde verilmesini içerir.

Saman nezlesi tedavisi genellikle 3-5 yıldır ve tipik olarak ciddi alerjik rinitli 5 yaşından büyük bireylere uygulanmaktadır. Bu, klinik bir immünoloji / alerji uzmanı tarafından başlatılması gereken uzun süreli bir tedavidir.

Bilgilendirme

Bu belge ASCIA üyeleri tarafından geliştirilmiş ve değerlendirilmiş olup, uzman görüşü ve inceleme sırasında mevcut yayınlanmış literatüre dayanmaktadır. Bu belgede yer alan bilgilerin tıbbi tavsiyenin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi teşhis veya tedavi ile ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda, konusunda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.