Ultimate magazine theme for WordPress.

Retro Rüzgarları

0 516

Son zamanlarda retro akımının her alanda tercih edildiğini görmemek olanaksız. Peki nedir retro? Retro kelime anlamı olarak eskiyi çağrıştıran eskiden gelen anlamları taşımakla birlikte geriye doğru anlamı katan Latince bir ön ektir. Günümüzde ise retro , bilinçli olarak 20-25 yıl(80’ler, 90’lar) öncesinin moda akımlarını taklit etmektir. Retro akımının çevremizde yarattığı nostaljik hava ise geçmişi hatırlattığından hangimizin hoşuna gitmiyor ki?

Retro Makyaj

Kırmızının hakim olduğu özellikle mata bürünen kırmızı dudaklar ve tırnaklar adeta bizi makyajla yeni tanıştırmışçasına canlı. Bugün Yeşilçam olsaydı, etkileyici bakışlar arasından yıldızını seçmeye ciddi anlamda zorlanabilirdi. Eyeliner kullanımının yaygınlaşması bakışları ve gözleri kat be kat ortaya çıkardı. Pudralarla yüzümüz pürüzsüz, gözler ve dudaklar olabildiğince ön planda. Bu yöntemleri 50 yıl öncesinde kullanan kadınların muazzam yerlerdeki benlerinin gerçekliği ise tartışma konusu…

Retro Giyim

Kabarık fırfırlı elbiseler, yüksek bel pantolonlar, vatkalı gömlekler, ceketler, puantiyeler… Kabul edelim eskiler modadan anlıyormuş. Bizde onları taklitte ve zamanımıza uyarlamakta ustayız. Pastelin hakimiyeti hayatımıza renk kattı. Retro kıyafetlerdeki abartı kabul edilir ama hayatımızın detaylarını ortaya çıkarması da yadsınamaz. Takı ve aksesuarlarda da eski modeller yine ön planda. Kolyeler, saatler, yüzükler miras kalmış nadide parçalar gibi.

Retro Dekorasyon

Ev dekorasyonu da retro rüzgarından nasiplenen alanlarımızdan. Mobilyaların duruşlarında çizgi ve renklerinde eski köşklerin havası esiyor sanki. Retro akımı evlerde olduğu gibi kafelerde ve işyerlerinde de hakim. Her köşede eskiden kalma bir parça, bir hatıra var. Eskisinden daha anlamlı sanki daha değerli… Her parçada bir antika hissi ve vintage havası var. Antika parçalar da aksesuar olarak evlerimizde yerini aldı. Gramafon ve pikaplar müzİk dinlemek için en iyisi bu günlerde. Bunlarla birlikte fazlaca tercih edilen parçalar; daktilolar, eski saatler,teneke aksesuar kutular… Ve tabiî ki bunların replikaları da oldukça ön planda.

Retro Hediye (bonus***)

Hediye seçebilmek başlı başına bir marifet. Bu yazımın okurlarıma faydalı olması açısından hediye seçimi ile ilgili fikir de verebilmek istedim. Retro akımı hediye sektöründe de başarılı. Tozlu hatıralar arasından tatlı bir hisleri hatırlatabilmek, bir hediyeyle güzel duygular verebilmek fena fikir değil. Sevdiğiniz insanlara değerlerini bir kez daha hatırlatmak gibi bir açıdan. Alacağınız hediye neden retro bir hediye olmasın?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.