Ultimate magazine theme for WordPress.

Renklerin Çocuk Odası Dekorasyonunuz İçin Önemi

0 95

Bir çocuğun odası evin herhangi bir odasından çok daha önemlidir. Çünkü çocuk odası, çocukların eğlenceli oyunlarını oynadığı bir oyun odası, kitaplarını okuduğu bir kütüphane, hoplayıp zıplayıp, çılgınca dansettiği  bir pist, resim yaptığı ve müzik dinlediği bir dinlenme odası, son olarak huzurla uyuyacağı bir yatak odası olmalıdır. Tüm bunları yapabileceği çocuk odası dekorasyonlar fikirleri konusuna bir de renkler eşlik edince, seçim yapmak sizi zorlayabilir.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda renklerin duygulara, beyin gelişimi ve yaratıcılığa , kadar birçok faydası da olduğu bilinmektedir. Renklerin gerginlik yaratma, hız verme, enerji verme, huzur verme gibi birçok yan etkisi vardır.

Şimdi renkleri ve onların çocuklara yansıttığı, hissettirdiği duygulara birlikte çocuk odası dekorasyonlar için renklere göz atmaya nedersiniz?

  • Kırmızı renk; en uyarıcı ve baskın renktir. Enerji ve hareketlilik verir ancak sürekli bir hareket halinde olma durumu yorar. Hareketli ve hiperaktif çocuklar için kırmızı renklerin baskın olduğu bir oda tercih edilmemelidir.
  • Mavi renk; kırmızı ne kadar sıcak ve ısı ve ışık veren bir renk ise mavi de bir o kadar soğuk, durgun ve sakin bir renktir. Çocuk odaları için pastel tonları tercih edilir. Ancak mavinin koyuya yakın tonları daha umutsuz karamsar hissettirebilir.

  • Yeşil renk; Yeşil renk orman rengi olduğu için en rahatlatıcı renktir diyebiliriz. Uykuya geçişi kolaylaştırır. Mavi renk gibi yeşil rengi de çocuk odaları için tercih edebilirsiniz.
  • Turuncu renk; Kırmızı gibi sıcak bir renktir ve enerji ve coşku verir. Oyun odalarında tercih edilen bir eğlenceli bir renktir. Uyarıcı olduğu için odanın tümünde kullanılmaması tavsiye edilir. Perdelerde tercih edilebilir.
  • Sarı renk; sarı da enerji veren sıcak bir renktir. Güneş gibi insanın içini açar. Diğer yandan çok parlak olması yorabilir daha soluk tonları tercih edilmelidir.
  • Mor renk; sakinleştirici ve yaratıcılığı artırır. Koyu tonları depresif bir hava yaratabilir. Pastel ve açık renkleri tercih edebilirsiniz.

  • Beyaz renk; masum, saf ve temizliğin sembolüdür. Biraz da gizemli bir renktir. Tek renk yerine diğer renklerle kombinlenmesi doğru olacaktır.

Çocuk odası dekorasyon seçimleriniz için çocuklarınızın mizacını da düşünerek renkleri tercih etmeyi unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.