Ultimate magazine theme for WordPress.

Regl Döneminde Seks Yapılır Mı?

0 386

Regl dönemi kadınların kâbusu gibi, birçok kadın bu dönemde yaşadığı ağrı, kramp ve sancılardan şikâyetçi. Regl denilince gözünüzde battaniyenin altında sıcak su torbalarıyla geçen geceler canlansa da bu dönemde seks yapmanın da oldukça faydası bulunuyor. İlk bakışta çiftlere kötü gelsede bu dönemde seks yapmak doktorlar tarafından da onaylanmış durumda. Adet döneminde cinsel istek östrojen seviyesi artışına bağlı olarak kadınlarda oldukça yüksek seyretmektedir.

Östrojen Seviyesinde Artış Yaşanıyor

Reglin ilk günlerinde düşük olan östrojen seviyesi üçüncü güne doğru yükselmektedir.  Adet ile birlikte seksi erteleyen taraf genelde kadın olmakta ve adet halinin erkek için iğrenç olacağı güdüsüne kapılmaktadır. Adet döneminde birleşmede daha kaygan olan vajina alınan hazzı arttırmakta ve boşalmayı kolaylaştırmaktadır. Seks dürtüsü herkeste farklı seyretmektedir bu yüzden reglken seksten sakınmadan önce partnerinizle konuşmanızda fayda var.

Regl Dönemi Sancılarına İyi Gelmektedir

Reglken de hamile kalınacağını biliyor muydunuz? Bu yüzden ilişki sırasında korunmakta fayda vardır. Regl döneminde yapılan seks kadınların pis kanı dışarı attığını düşünen erkeklere itici gelebilmekte veya kadınlar zevk alamayacakları ve ağrılı acılı bir deneyim yaşayacaklarını düşündükleri için istememektedirler. Fakat sanılanın aksine bu dönemde yapılan seks ağrı ve krampları azaltarak adet döneminin daha sancısız geçmesine yardımcı olmaktadır.

Hijyene Dikkat Edilmeli

Bu dönemde yapılan sekste korunmanın diğer önemi ise kadının rahmi kanın dışarı atılması için açılacak ve erkeğin penisiyle dışarıdan getireceği mikroplara savunmasız hale gelecektir. Regl döneminde yaşanan sekslerde kadının daha fazla orgazm olduğu bilinmektedir. Seks sırasında ortalığın kirlenmesinden ve görüntüden rahatsız olanlar için duşta seks yapmak daha kurtarıcı olacaktır.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlar bu dönemde kendilerini oldukça itici buldukları için regl döneminde cinsel güdülerini bastıracaklarıdır. Bu dönemle ilgili birçok doğru bilinen yanlış vardır,  yapılan sekste cinsel yolla bulaşan hastalıkların kapılacağı da bu yanlışlardan biridir. Normal zamanlarda yapılan korunmayı tekrarlamak bu düşüncelerin önüne geçmek için yeterlidir. Regl döneminde yaşanan seksin zararlı olduğuna dair açıklamalar olsada birçok faydasının olduğuda yadsınamayacak gerçeklerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.