Ultimate magazine theme for WordPress.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

0 368

Nasıl Önlem Almalıyım ?

Rahim ağzı kanseri, bir kadının serviksinde gelişen bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde, genellikle belirti veya semptom yoktur. Rahim Ağzı Kanserine Karşı Nasıl Önlem Alınır ? Düzenli rahim ağzı taraması rahim ağzı kanserine karşı en iyi korumanızdır.

Serviks Nedir?

Rahim ağzı ya da rahim boynu da denilir. Doğum sırasında serviks bebeğin uterustan vajinaya veya doğum kanalına geçmesine izin vermek için genişleyen veya açılan kısımdır.

Rahim Ağzı Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Hemen hemen bilinen her rahim ağzı kanseri teşhislerinde  papilloma virüsünün (HPV) etken olduğu gösterilmiştir. HPV kadınlarda ve erkeklerde çok yaygın bir virüstür ve her türlü genital cilt cinsel temasından geçer. Çoğu insan HPV’ye sahip olduğunu bilmez ve genellikle vücut tarafından 1 ila 2 yıl içerisinde temizlenir.

Çok az sayıda kadında virüs temizlenmez ve serviks hücrelerinin normalden anormal değişmesine neden olur.

Nadir durumlarda, virüs vücuttan atılmadığında, bu anormal hücreler rahim ağzı kanserine dönüşür. Bu işlem yaklaşık 10 ila 15 yıl kadar uzun sürer.

Düzenli servikal tarama HPV testi yaptırabilir ve neden olabileceği herhangi bir anormal servikal hücre değişikliğini öğrenebilirsiniz. Bu, herhangi bir anormal hücrenin izlenmesine ve gerekirse tedavi edilmesine rağmen, rahim ağzı kanserinin olası gelişimini önlemek için en güvenli yoldur.

Risk Altında Olanlar Kimler?

Rahim ağzı kanseri vakalarında ülkemizde her 5 kadından 4’ü ya hiç HPV taraması yaptırmamış ya da düzenli bir şekilde kontrole gitmemiştir. Risk altında olan gruplar, yaşa, sosyal çevreye ya da fiziksel aktivitelere bakılmaksızın, tüm kadınlardır. HPV riskini öğrenmenin en iyi yolu düzenli tarama yaptırmaktır.

Rahim ağzı kanseri vakalarında ülkemizde her 5 kadından 4’ü ya hiç HPV taraması yaptırmamış ya da düzenli bir şekilde kontrole gitmemiştir.

Rahim Ağzı kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde genellikle belirti veya semptom yoktur.

Bazı kadınlarda şu belirtiler görülebilir:

  • Anormal vajinal akıntı
  • Seksten sonra kanama veya lekelenme
  • Periyotlar arasında veya menopoz sonrası kanama veya lekelenme
  • Ağır dönemler
  • Pelvik ağrısı.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz veya şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden ilgili uzmanla görüşmelisiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim ağzı kanseri teşhisi konulursa tedavinizi denetleyecek uzman bir doktora yönlendirilirsiniz. Rahim ağzı kanseri için tedavi sizin kişisel durumunuza dayanmaktadır ve genellikle aşağıdakilerin birini ya da tümünün kombinasyonunu içerir:

  • Cerrahi müdehale veya,
  • Radyasyon tedavisi veya

Uzman doktorunuz bu seçenekleri sizinle görüşecektir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Aşı Var mı?

Mevcut HPV aşısı, kadınlarda yaklaşık %90 oranında rahim ağzı kanserine neden olan 9 tür HPV’ye karşı korur.

 

Aşı ile rahim ağzı kanseri önleme tedavisi her zaman etkili değildir. Çünkü bilinen çok fazla HPV virüsü mevcuttur ve her türe karşı bir aşı geliştirilmemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.