Ultimate magazine theme for WordPress.

Pinterest Nedir?

0 556

Pinterest’in Gücü Adına!

Son zamanlarda dikkatimi çekmeye ve kafamı kurcalamaya başlayan bir konu var. Bence Pinterest artık tekstil, ev tekstil ve dekorasyonu trendlerinin belirlenmesinde çok büyük bir role sahip olmaya başladı.

Peki, nedir bu Pinterest, ne işe yarar, trendlerin belirlenmesinde nasıl ve ne şekilde bir güce sahip?

Moda dünyası ve sosyal medya: Günümüz kadınlarının yakından takip ettiği iki olgu! Gelişen teknoloji ile birlikte artık hepimizin elinde en az birer tane en akıllısından telefon veya tablet bulunmakta. Her geçen gün artan nüfusu ve gelişen yapılandırma sayesinde artık bir metropol haline gelen İstanbul’dan tutunda Türkiye’nin en uç köşesinde yaşamakta olan kadınlarımız artık dünyamızda olup bitenlerden saati saatine haberdar oluyor. Kadınlarımız artık en çok ilgi duydukları konu olan moda dünyasındaki gelişmeleri de bu sayede sosyal medyadan takip edebiliyor. Instagram ve Pinterest kadınlarımızın en çok kullandığı iki uygulama haline gelmiş durumda. Özellikle Pinterest tekstil, ev tekstili ve dekorasyonu konularında trendlerin belirlenmesinde en önemli etken olmaya başladı. Pinterest’i sadece kadınlar mı takip ediyor tabi ki hayır erkekleri de ilgilendiren bir çok konu var… En ciddi köşe yazarları bile köşelerinde beğeni ile söz etmekte bu teknoloji harikasından; hatta geçenlerde Ahmet Hakan köşesinde “içine girip de saatlerce çıkamadığım kendimi kaybettiğim tek uygulama” diye tarif etti bu sevimli uygulamayı.

Pinterest Nedir? : Kırmızı ve beyaz zemin içerisindeki küçük ve sempatik P harfinden oluşan logosu ile artık yediden yetmişe biz kadınların hayatında önemli bir rol oynayan bu uygulama ismini pin (iğnelemek) ve interest (ilgi) kelimelerinden alıyor. İlgi alanlarınıza göre beğenmiş olduğunuz görsel paylaşımları Pin it ( iğnele, tuttur) butonu ile kendi panonuza kayıt edebiliyorsunuz. Panosunu beğendiğiniz arkadaşlarınız veya diğer üyelerin panolarını da takip edebilmeniz bir diğer özellik. Tabi ki öncelikle üye olmanız gerekiyor ve Türkçe desteği de lisan bilmeyen kadınlarımız için bulunmaz bir nimet.

Üye olma ve uygulamaya alışma gibi teknik detayları kısa sürede atlattıktan sonra karşınıza çıkan ağzınızı açık bırakacak derecede yaratıcılık şaheserlerini büyük bir özenti ve gıpta hissi ile inceliyorsunuz. Hele ki sizin de en az bir konuda el beceriniz varsa bunu diğer insanlarla paylaşmak, ilham almak, yaratıcı yönünüze yaratıcılık katmak için biçilmez kaftan bu sosyal paylaşım uygulaması. Bahçecilik, kadın ve erkek modası, düğünler, dekorasyon, fotoğrafçılık, mimari, sanat, makyaj, saç ve güzellik, sağlık ve spor, seyahat, tarih, tasarım, mutfak, kendin yap (DIY) ve el işleri belli başlı konular.

Pinterest’in Dünya Pazarındaki Rolü: Pinterest’in Cold Brew Labs, Ins. Tarafından dünyaya sunulduğu tarih Mart 2010. Fakat amaçladığı asıl büyük popülerlik patlamasını 2011 yılında sağladı ve şu an 70 milyon üzeri kullanıcıya sahip. Pinterest kullanıcılarının %80’ini kadınlar oluşturuyor hatta ilk üyenin de bir kadın olduğu bilgilerimiz arasında.

İlk başlarda belli bir yaş üzeri ev kadınlarının yaptıkları el işlerini sergilemek, yeni bir şeyler öğrenmek ve bilmeyenlere öğretmek amacı gütse de işletmelerin de bu pazara dahil olmaya başlaması ile (500.000 üzeri işletme sayısına sahip şu anda) işler yavaş yavaş değişmeye başladı bu sosyal platformda. İnsanlar özellikle el emekçileri kadınlar kendi yaptıkları işleri tanıtmak, kendi web sitelerini veya Etsy, DaWanda – Türkiye’den örnek verecek olursak Zet.com – gibi el emeği satış sitelerindeki dükkanlarından satış yapmak amacı ile kullanmaya başlar oldular. Web siteleri, bloglar ve ticaret siteleri için de yeni bir tanıtım ve erişim platformu haline geldi.

Pinterest’in Trendleri Belirlemesindeki Gücü: Kullananlarda çok iyi bilirler ki uygulamaya girdiğiniz andan itibaren önünüze dökülen görsellerdeki yaratıcılıkta sınır tanımayan paylaşımlar göze çarpıyor. Bazen bir tahta parçasından çok şık bir avizeye dönüşüm, bazen bir yoğurt kabından akıllara ziyan bir organizer ( düzenleyici) , kimi zaman da annelerinizden ninelerimizden kalan ve burun kıvırıp kullanmadığımız dolaplarımızın en kuytu köşesine sakladığımız kanaviçelerin bir mont veya ceket üzerinde ne harikalar yarattığını görmeyenimiz kalmamıştır sanırım artık günümüzde. Bu durum yeni modeller arayışında ve peşinde olan firmaların da ilgisini çekmiş olmalı ki benim gibi yakından takip edenler bilir veya farkındadırlar sanırım kış mevsiminde gördüğümüz el emekçisi bir hanımın işlediği ve yarattığı bir nakış modeli ilkbahar mevsimi geldiğinde tüm ceketlerin, gömleklerin üzerinde mesela.

Kadınlar artık el işleri konusunda bilgiye sahip olmasalar bile İSMEK, Halk Eğitim Merkezleri, çeşitli özel kurslara vb. giderek ilgi duydukları konularda kendilerini geliştirip bu konularda bilgi ve tecrübe sahip oluyorlar ve bu da yeni yeni pazarlar, iş alanları ve kazanç kapıları demek oluyor.

Firmalar hem bu hanımlarımıza iş imkanları tanımaya hem de sosyal platformlar öncesi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el işlerimizi tekrar trend olarak belirleyip modellerinde kullanmaya başladılar bile. Bu konuda en çok takdir ettiğim firmaların başında Koton geliyor ki mağazalar zincirlerinde “El Emeği ile Yapılanlar” köşesi ayırmış durumda geçtiğimiz yıldan beri. English Home ve birçok firma da el emekçileri ile çalışmakta ev tekstili konusundaki trendlere örnek verecek olursak. Dünyadan örnekleyecek olursak çeşitli moda bloglarındaki paylaşımlardan görüyorum ve izliyorum ki Chanel, Gucci, Dolce Gabbana gibi dünya devi firmalar da bu yolda ilerlemekte.

Bu yukarda saydıklarım tabii tekstil, ev tekstili ve dekorasyonu trendleri ve sosyal medyanın gücü hakkındaki olumlu gelişmeler ve etkiler ama bir de bu trend belirlemede telif hakları ve zanaatçıları koruma ve haklar ne kadar dikkate alınıyor o da ayrı bir yazı konusu:)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.