Ultimate magazine theme for WordPress.

Partnerinizle İlişkiniz Ne Kadar Sağlıklı ?

0 160

Sağlıklı İlişki Neye Göre Belirlenir?

İlişkinde güvende hissetmeyi hak ediyorsun. Duygusal, sözlü veya fiziksel taciz sizin suçunuz değil. Sağlıklı ilişki neye göre belirlenir? İlişkinin sorunlarını nasıl göreceğiz? Bir ilişkide olması gerekenler nelerdir? Yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Sağlıklı İlişki Yürüttüğümü Nasıl Anlarım?

Elbette, kimsenin ilişkisi mükemmel değildir ve insanlar hata yapar. Ama kötü muamele gördüğünüzü düşünüyorsanız ki bu yazıyı okuduğunuza göre öyle olma ihtimali yüksek. Öncelikle kendinizi dinlemelisiniz, eksikleri, hataları, yanlışları ve olmaması gerekenleri gözden geçirmelisiniz.

Yalan, aldatma, kıskançlık ve saygısızlık, sağlıklı ilişki kriterlerinden uzak durumlardır. İlişkiniz sağlıksızsa aşağıdakiler sizde var demektir:

 • Nerede olduklarını ve kiminle takıldıklarını takip etmek
 • Telefonlarını veya e-postalarını izinsiz olarak kontrol etmek
 • Onu arkadaşlardan veya aileden uzak tutmaya çalışmak
 • Sosyal aktiviteleri kısıtlamaya çalışmak
 • Ekonomik özgürlüğünü engellemeye çalışmak

İlişkiniz hakkında ne hissettiğinizi görmek için zaman zaman kendinizle sohbet etmeniz iyi olabilir. Aşağıdaki sorular romantik ve cinsel ilişkilere odaklanır, ancak diğer ilişkilerde de geçerli olabilirler. Kendinize bu soruları sorduktan sonra, eşinizin bakış açısından tekrar cevaplamak yardımcı olabilir.

 • Eşiniz fikirlerinizi dinliyor ve saygı duyuyor mu?
 • Eşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirmeniz için size fırsat veriyor mu?
 • Birlikte vakit geçirmek eğlenceli mi?
 • Eşiniz, sizi üzdüğü bir şey söylediğinde rahat hissedebiliyor musunuz?
 • Düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmakta kendinizi rahat hissediyor musunuz?
 • Eşine cinsel olarak ne sevdiğini sorabilir misin?
 • Eşiniz arkadaşlarınız ve ailenizle iyi geçinmek için çaba harcıyor mu?
 • Eşiniz başarılarınızla gurur duyuyor mu?
 • Eşiniz farklılıklarınıza saygı duyuyor mu?
 • Eşinizle doğum kontrolü ve / veya daha güvenli seks hakkında konuşabilir misiniz?
Yalan, aldatma, kıskançlık ve saygısızlık, sağlıklı ilişki kriterlerinden uzak durumlardır. İlişkiniz sağlıksızsa aşağıdakiler sizde var demektir:

Kötü niyetli bir ilişkinin belirtileri nelerdir?

Herkes yaşları, cinsiyetleri veya cinsel yönelimleri ne olursa olsun, kendilerini kötü niyetli bir ilişkide bulabilir. Buna bağlı olarak vücudunuzu, duygularınızı ve benlik saygınızı etkileyebilecek farklı istismar türleri vardır.

 • Fiziksel taciz: herhangi bir şekilde birine vurmak, tekmelemek, itmek veya incitmek anlamına gelir.
 • Cinsel istismar: partneri öpüşmekten seks yapmaya kadar cinsel bir şey yapmaya zorlamaktadır. Partnerin rızası olmadığında, cinsel aktivite için zor kullanmak cinsel istismara girmektedir.
 • Sözlü taciz: Partnere, eşya, hayvan isimleriyle hitap etmek, onunla sürekli alay etmek, konuşmasını engelleyici hitaplarda bulunmak, hakaret etmek gibi birçok sözlü ifadeyi kapsar.
 • Duygusal taciz: Partnerinizin kendinizi kötü hissetmesini sağlamaya çalıştığı zamandır. Bu, duygularınızı kasıtlı olarak incitmek, kıskançlık yapmak, her şey için sizi suçlamak veya sürekli olarak eleştirmek anlamına gelebilir. Duygusal taciz, özgüveninizi etkiler.
 • Tehditler ve korkutmak: Partneri kontrol etmek için şiddet veya istismar tehdidini kullanmak. Çocuklar ile tehdit etmek, intihara yönlendirmeye çalışmak ilişkide tehdit ve korkutma yöntemlerinin olduğu anlamına gelir. Bu durum da kanunen suçtur.
 • Baskı kurmak: Kimi gördüğünüzü, ne yaptığınızı ve arkadaşlarınıza, ailenize ve diğer duygusal ve finansal destek türlerine erişiminizi sınırlandırmaktır.

Her ilişki farklıdır ve kötü niyetli bir ilişkinin belirtileri değişebilir. Ancak bu davranışların tümü, bir kişinin tüm gücü bir ilişki içinde tutmaya ve eşini kontrol etmeye çalıştığı yöntemlerdir.

Kötü niyetli davranışlar bazen yavaş başlar ve zaman geçtikçe kötüleşir. Kendinizi değersiz, korkmuş veya kontrol altında hissediyorsanız, yardım alın. Herkes her iki insanın da güvende hissettiği, saygı duyulduğu, güvenildiği ve sevildiği bir ilişki içinde olmayı hak eder.

Kötü niyetli bir ilişkiden nasıl kurtulurum?

Kötü niyetli bir ilişkiniz varsa, yalnız olmadığınızı ve daha iyisini hakkettiğinizi bilin. Eşiniz sizi fiziksel, duygusal veya cinsel olarak incitiyorsa, şunu unutmayın: söylediğiniz veya kendisine göre haklı çıkardığı hiçbir şey için bu davranışları hak etmiyorsunuz.

Herkes bazen sinirlenir, ama problemleri çözmenin yolu, hiç kimsenin birbirini incitmesinden geçmez, anlaşılamayan ilişkilerin insani olarak da yürütülmesi doğru değildir.

Kötüye kullanma, yanlış bir şey yaptığınız veya gerçekleşmesini önleyecek kadar iyi olmadığınız için gerçekleşmez. Aile içi istismar, bir tarafın sizden daha güçlü olduğunu göstermek amacıyla sizi yönlendirmek ve kontrol etmeye çalışma düşüncesinden olur. Unutma, sağlıklı ve mutlu ilişkileri hak ediyorsun. Her türlü suiistimal nedeni ne olursa olsun, haklı değildir.

Kötü niyetli bir ortaktan ayrıldığınızda, size, çocuklarınıza veya sevdiğiniz diğer insanlara zarar verebileceklerinden korkuyorsanız, güvenlik planınızın olması önemlidir. Destek ve tavsiye almak ve güvenlik planlarını kontrol etmek için Alo 183 ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı numarasını tuşlayarak destek alabilirsiniz.

Güvenliğiniz konusunda endişe duyuyorsanız ve acil desteğe ihtiyacınız varsa 155 Polis İmdat hattını arayın ve güvenliğinizi sağlayarak onların gelmesini bekleyin.

Kötü niyetli bir ilişki içinde olan birine nasıl yardım edebilirim?

Sağlıklı ilişki normaldir ve çiftlerin birbirlerine karşı saygıları vardır. Ayrılacaklarsa da bunu karşılıklı konuşarak ve nezaket içerisinde yapabilirler. Fakat sağlıksız bir ilişkiden vazgeçmek o kadar da kolay olmayabilir ve çoğu zaman bu süreç uzun zaman alır. Aslında, birisi bırakmadan önce ortalama 7 defa denendiği bilinmektedir.

Peki ne yapabilirsiniz?

Destekleyici olun ve sabırla dinleyin. Orada olmanız ve destek almanız büyük bir fark yaratabilir.

Sevdiklerinize, suistimalin “normal” olmadığını ve hak etmediklerini anlamalarına yardımcı olun.

Sevdiğiniz kişi ilişkiden ayrılmaya açıksa, birlikte bir güvenlik planı geliştirin ve yardımcı olabilecek kaynakları belirleyin. Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı (183), anonim çevrimiçi ve telefonla yardımcı olabilecek bir hizmettir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.