Ultimate magazine theme for WordPress.

Otizm Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0 188

Otizm, içedönüklülük olarak Türkçeleştirilebilecek sosyal ilişkilerle ilintili bir hastalıktır. Otizmli çocukların sürekli kendi içine dönük şekilde yaşamını sürdürmesi, dış dünyayla tamamen bağlantısının kopmuş olması başlıca nedenleri olarak sıralanabilmektedir.

Otizm hastalarının kimileri sözlü iletişim kurmada kimileri de jest ve mimiklerle iletişim kurmada oldukça güçlük çeker ve zaten bundan çoğu zaman kaçınırlar. Erkek bireylerde kız bireylere göre daha yüksek görülme olasılığı vardır.

Nedenleri

Bilim adamlarınca kalııtsal olarak otizm hastalığının karşımıza çıktığını belirtmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra otizm nedir konusunda çocuğun bireysel gelişiminde sosyal ilişkilerden sürekli uzak kalması, içedönük yaşam tarzı da otizm hastalığının gelişiminde rol oynayan diğer faktörler olarak sıralanmaktadır.

Çocuklarda Otizm Tedavisi

Çocuklarda görülen otizm hastalıklarının tedavisinde alanında uzman çocuk gelişimi öğretmenleri ya da pedagog tarafından terapiler düzenlenmektedir. Düzenlenen bu terapilerde çocuğun zihinsel gelişimine doğrudan katkıda bulunacak eğitici oyunlar oynanır. Ayrıca yaratıcılık yönünü güçlendirecek hikayeler, masallar da anlatılır. Bunun yanı sıra grup halinde oynanacak oyunlarla çocuğun otizm hastalığını çok kısa sürede atlatması amaçlanmakta ve böylelikle yeniden topluma kazandırılması her yönüyle amaçlanan özellikler arasındaki yerini korumaya devam etmektedir.

Yetişkinlerde Otizm Tedavisi

Zeka geriliğiyle kendini belli eden yetişkinlerdeki otizm hastalıklarının da elbette tedavisi bulunmaktadır. Çünkü yetişkinler de bu durumda sürekli birilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu durumdan kurtulmak adına otizm tedavisi açısından aile danışmanları ve uzman pedagoglar tarafından belli aralıklarda seanslar düzenlenmektedir.

Otizm Hastalığının Belirtileri

  • Konuşmada zorlanma yaşanması
  • Sarılmaktan, öpmekten hoşlanmazlar.
  • Göz teması kurmaktan zorlanırlar.
  • Asosyaldirler sosyal yönleri gelişmemiştir.
  • Hayal kuramama ve grup halinde oyunlara eşlik etmede güçlük yaşarlar veya beceremezler.

İşte tüm bu nitelikleri baz alındığı zaman otizm hastalarının tüm bu belirtilerine yönelik olarak sizlerin de ebeveyn olarak üzerinize düşen birtakım sorumluluklar bulunur. Bu sorumluluklarla çocuğunuzun zihinsel ve sosyal gelişimine doğrudan katkıda bulunabilir ve bu tür sorunları tümüyle atlatmasına yardım etmiş olabilirsiniz. Bu açıdan her bakımdan tamamen önemli bir tedavi sürecinin bulunduğunu kesinlikle dikkate almamız gerçekten de önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.