Ultimate magazine theme for WordPress.

Niçin Şeker Hastası Oluruz?

0 386

Şeker hastası bir insanın pankreasının, kan şekerini dengeleyen insülin hormonunu yeterli ya da doğru üretememesi şeker hastalığının temelidir. Lakin pankreasının bu işlevi gerçekleştirememe sebeplerini irdeleyecek olduğumuzda, pek çok farklı durum ve etkenler karşılaşmaktayız. Sağlıklı bir insanda açlık kan şekerinin 100-125 mg/dl arasında olması gerektiğini göz önünde bulundurursak, açlık kan şekerimizi 126 mg/dl olarak ölçtüğümüzde şeker hastası olduğumuzu anlarız. Peki, niçin şeker hastası oluruz?

Şeker hastası olma sebeplerimizi araştırmaya şeker hastalığının iki ana tipini tanıyarak başlayalım.

Şeker Hastalığının İki Ana Tipi

  • Tip 1 diyabet: Her yaşta görülebilmekle beraber çoğunlukla çocuklarda rastlanır. Ergenlik döneminde veya yaşı küçük yetişkinlerde karşılaşılan hastalığın bu tipte olma olasılığı yüksektir. Şeker hastası pankreasında insülini kan şekerini dengelemeye yetecek düzeyde üretemez ve şeker (glikoz) hücrelere giremez. Şeker hastası İnsülin hormonunu dışarıdan iğne yoluyla almak zorunda kalır.
  • Tip 2 diyabet: tip 1 e göre daha sık rastlanan diyabet tipidir. Yetişkinlerde daha çok görülmektedir fakat günümüz koşulları ve düzensiz beslenme alışkanlığıyla birlikte gelen obezitenin artışıyla genç yaşta da tip 2 şeker hastası sayısı artıştadır. Bu tipteki diyabet hastalığında insülin direnci vardır. İnsülin yapısal bozukluğundan da kaynaklanabilen bu direnci yağ doku, kas hücreleri ve karaciğer gösterir.

Her iki tipte diyabetin oluşmasının büyük sebebi hastalığın genetik olarak aileden gelmesidir. Buna ek olarak;

  • Tip 1 diyabet hastalarının bağışıklık sisteminde oluşan bir hata sonucu pankreasın insülin üreten bölgesine saldırdığı saptanmıştır.
  • Tip 2 diyabet hastalarının ise çoğunlukla fazla kilo problemi yaşayan insanlar olduğu gözlemlenmiştir. Vücuttaki yağın fazlalığı, insülinin çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple egzersiz yapmamak, düzensiz ve kötü beslenmek tip 2 diyabetin nedenlerindendir.

Siz de günlük yaşamınızda sporu düzenli hale getirmemişseniz; her öğünde besin gruplarının her birinden yeterince tüketmiyorsanız, ailenizde şeker hastası var ise ve bel bölgenizde yağlanmalar oluşmuşsa olası bir diyabet hastası olabilirsiniz. En yakın sağlık kuruluşunda kan şekerinizi ölçtürmeniz ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda gerekli egzersiz ve beslenme programını uygulamanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.