Ultimate magazine theme for WordPress.

Modanın Ritmi

0 509

[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]Moda’nın varoluş serüveninin, eski zamanlardan bu zamana hala yansıması görünür. Moda hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Her ne kadar modanın içinde olmadığımızı söylesek de moda bizim her daim içimizdedir. Bizi hep alışılagelmişliğiyle yaşamaya zorlar.

  • Kıyafet modası

Bir zamanların moda kavramı denildiğinde akılda beliren ilk konu, kıyafetlerdi. Moda deyince akla gelen ilk şey; gideceğin yere göre kıyafetin kalitesi ve insanların giydiğin bu kıyafeti beğenmesi. Sonra kıyafet dışında moda olan konuların git gide çoğaldığı görüldü. Artık her anımızı modaya uygun sergilemeye başladık.

  • Yiyecek modası

Hayatımızdaki dengeyi sağlamaya çalışırmışçasına modanın ritmine ayak uyduruyoruz hepimiz. Bir yiyecek modası var ki almış başını gidiyor. İnsanlar kendi olmak yerine moda hayatının içinde kaybolmayı yeğliyorlar. Revaçta olan yerlere gidip yiyip içmeyi ve çoğunluğun gittiği yerlere gitmeye özen gösteriyorlar. Sonunda bunu gerçekleştirme çabası içinde boğuluyorlar. Üstüne üstlük bunu moda olarak görüyorlar. Bir kısım bunu, çağa ayak uydurmak olarak görse de ben bunu çağa kapılmak olarak görüyorum.

Doğrusu veya yanlışlığı hakkında bilgisi olmadan, insanlar bu duruma ayak uydurduklarından eminler. Ama bunu yaparken kendi benliklerinden uzaklaştıklarının ne yazık ki farkında değiller.

  • İnsanın -moda hali

Bir insan kendine yakıştığı gibi davranmalıdır. Kendi gerçekliğinden sapmadan, özünü kaybetmeden, benliğini yitirmeden.

İnsan ilk aşamada kendisi olmalı. Moda bir insanın hayatında olacaksa eğer, kişi onu kendi özüyle karşılamalı, kendini dünyaya böyle kabul ettirmeli. Farkındalığını yitirmeden, fikirlerinden başkası için sapmadan doğal olmalı.

  • Doğal olmak moda olmalı

Artık moda alışılagelmiş bir hal almaya başladı. Biz alışılagelmişin dışında davranarak bunu da moda haline getirebiliriz. Biliyoruz ki moda bizim, o her an bizimle. Onu neden güzelleştirmeyi, değiştirmeyi, farklılaştırmayı denemiyoruz. Denemek bize kendimizi çok iyi hissettirecek.

Dünyada kendi benliğinle, fikirlerinle hayatını sürdürmek gibisi var mı?

Kendimizle barışalım. Bilmeliyiz ki kendimiz gibi davranmak hiçbir zaman yargılanamaz. Takma insanlığımızdan sıyrılalım. Hislerimizle dünyada yaşamak varken neden hala başkalarının hayatlarında kendimizi yaşatmaya çalışıyoruz.

  • Modanın ritmi artık hayata dönmeli

Sahtelikten arınmanın zamanı gelmedi mi? Hala neyi bekliyoruz!

Alışılagelmişi devam ettirmek yerine, bunu dönüşüm evresine getirmek için çareler aranmalı.

Özgün fikirlerimiz sarmalı bizi çepeçevre. Moda, kendimiz olduğunda bizi yansıtır. Eğer kendimiz olamıyorsak yansıyan biz değilizdir. O, sadece olmak istediğimiz, yerine geçmek istediğimiz kişidir.

İnsan özünden sıyrıldığında geriye ne kalır ki. Biz bu işi özümüzü yitirmeden, onu soyutlamadan, kendimizden koparmadan yaşamayı bilmeliyiz. Ruhunu çıkardığında geriye senden hiçbir şey kalmaz. Bir meyvenin suyunu sıkmak gibi… Posası gider, vitamini gider, özü gider. Ve sana kalan sadece, muntazam ve pürüzsüz görüntüsüdür. Yani sadece dış görünüşü. Ama bu sizi yanıltmasın. O, her şeyden önce özünü kaybetti. Her şeyden önce amacını yitirdi. Görüntüde ne kadar muntazam olsa da kendisinden hiçbir şey kalmadı. Kendisi olmaktan çıkan insanlar gibi. Görüntü hep aynı.

Biz, farkına varmadan hiçsizleşiyoruz… İstemsizce kapıldığımız bu dünyada olacaksak eğer, ruhumuzu da beraberinde götürmeliyiz. Biz anca kendimiz olduğumuzda modamızı yansıtırız. İnsanlar kendini, kendi modasıyla ortaya koymalı. Hiç şüphesiz o zaman farkına varacağız ki bizi güzel yansıtan başkalarının modasına ayak uydurmak değil, fikirlerimizi yansıtmaktan aslında nasıl da keyif duyduğumuz olacak.

  • Kendimizi sevelim

Bir insan kendini severse, yaptığı her şeyi sever. İnsan önce sevmeye kendinden başlamalı. Arkasından her şey çorap söküğü gibi gelecektir.

Kendini sev, moda zaten senin içinde…

[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.