Ultimate magazine theme for WordPress.

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 371

Mobilyalar, hayatımızın önemli donatıları olabiliyor. Özellikle günümüzde, metrekare olarak küçük hacimli yaşam alanlarımızı düşündüğümüzde; evimizde kullandığımız donatılara özel anlamlar yükleyebiliyoruz. Günümüzde çoğalan nüfusu göz önüne aldığımızda, barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla, çok bölümlü ve küçük hacimli binalar yapılıyor. Küçük hacimli yaşam alanlarımızı, ferah ve kullanılabilir olmasını istiyorsak, mobilya seçimine dikkat etmeliyiz.

Mobilya seçiminde, özellikle işlevsel ve çok fonksiyonlu mobilyalar seçmeliyiz. Mobilyaların hacimsel kullanımları uygun olmalıdır. Yaşam alanlarımızın, boyutlarına uygun mobilyalar seçmeliyiz. Mobilya seçiminde bazı metotlar önerilebilir. Bunlardan bir tanesi de problem koyma metodur. İlk öncelikle yaşam alanımızı gözlemleyerek, problemleri not etmeliyiz. Örnek verirsek, yaşam alanımız çok kolonlu bir yer olabilir. Kolonları kullanabileceğimiz mobilyalar seçmeliyiz. Veyahut pencereleri kullanabileceğimiz mobilyalar seçmeliyiz.

Kısaca bir tasarım analizi yapalım. Ahmet bey kendine küçük bir ev aldı. Ahmet bey çok heyecanlı ve ilk evi olduğu için çok iyi mobilyalar almak istiyor. İlk öncelikle salon mobilyası almak istiyor. Ahmet bey’in salonu çok küçük ve istediği mobilyaları alamıyor. Salonun küçük olması bir problemdir. Ahmet bey’in salonunda tek bir pencere var. Buda bir problem ve pencereye işlev kazandırılmalıdır. Biz şimdi sadece iki problem belirledik ve bu problemleri çözmemiz gerekiyor. İlk önceliğimiz salonun küçük olması, salonun küçük olmasından dolayı işlevsel ve çok fonksiyonlu mobilyalar seçmeliyiz. Tek pencerenin olması, belki pencerenin karşısına bir ayna koyarak salonun daha derin algılanmasını sağlayabiliriz. Gördüğünüz gibi problemleri çözerek, hem yaşamımı kolaylaştırdım hemde yaşam alanımı ferahlaştırdım.

Unutmayın; tasarım her zaman bir ihtiyaçtır. Problemlerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.