Ultimate magazine theme for WordPress.

Menopoz Nedir?

0 396

Kadınların hayatının olgunluk döneminde karşılaşacağı dönem, Menopoz. Hepimizin hakkında bir şeyler bildiğini sandığımız ve öncesinde belirtilerle geldiğini haber veren menopoz nedir? Aslında olgunluk yaşına denk dönemi olarak adlandırılabilir. Adet döneminde meydana gelen kanamanın bitmesi ve östrojen seviyesinin azalmasıdır.

Menopozun başlangıcı dengesiz ve ağrılı geçen adet dönemleri ile başlar. Ostrojen sayesinin düşmesi ile vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Bazı kadınlarda adetin kesilmesi görülürken, bazı kadınlarda başka belirtiler de  kendini gösterir. Eğer 45 yaşını geçmiş bir kadınsanız çözüm olarak sadece psikolojik nedenler aramak yerine doktora danışmalısınız. Bu tip belirtilerin kalp hastalıklarına yol açtığı da bilinmektedir.

Menopozun başlıca belirtileri şöyle sıralanabilir:

Uyku bozuklukları: Uyku bozuklukları menopozun erken dönemlerinin belirtisidir. Bu sorunla baş etmek için uyku hijyeni denilen kurallar uygulanabilir. Yemeden önce yenilecek yemeklerin hazmı kolay yiyeceklerden ve ufak porsiyonlardan oluşması yararınıza olacaktır. Uyuyacağınız yerin ışık almayan ve sessiz bir oda olması, uykudan önce hafif egzersizler de uyku kalitenizi arttıracaktır. İlaç tedavisi en son başvurulacak bir yöntemdir.

Depresif bir ruh hali

Menopoz döneminde beş kişiden birinde görülür. Bunun da % 4 ü klinik depresyona döner.. Bu durumun oluşması sadece hormonal değildir. Hayatın ilerleyen dönemleri ver çocukların evlenmesi, iş için evden ayrılması, aile büyüklerinin kaybı, Menopoz döneminde sıkıntıların artmasına sebep olur. Hormon replasman tedavisi faydalı olur ve nadiren antidepresan tedavine başvurulur.

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk ve cinsel birliktelik sırasında ağrı menopoz döneminde çok fazla görülen sorunlarındandır. Buna sık idrara çıkma, ani idrara sıkışma gibi problemler de eşlik edebilir. Uygulanan östrojen preparatları yardımcı olacaktır. Cinsel istek azalması da görülebilir. Bu durumlarda doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmak, sizi bu problemden de kurtaracaktır.

Kalp ve damar hastalıkları

Yapılacak egzersizler ve kolesterol düşürücü ilaçlar menopoz döneminde ortaya çıkacak kalp damar hastalıklarına karşı etkili olacaktır. Hormon (östrojen) kullanımı ise, eğer bir patolojik bir olgu varsa bazı çalışmalarda sakıncalı görülmüştür.

Kemik erimesi

kemik dokusundan kalsiyumun kalıcı olarak kaybıdır. Menopozda östrojen azalması ile genellikle ilk 5-8 yılda kemiğin kalsiyum kaybının hızlı gelişir. Omurga kırıkları sessiz olur ve boy kısalması ve postür bozukluğu ile ortaya çıkar. Kalça veya el bileği kırıkları da sık görülen rahatsızlıklardır.

Adet düzensizlikleri

Menopoz dönemi öncesinde adet düzensizlikleri sık görülür. Adetin azalması, çoğalması, aşırı olması gibi belirtilerden anlaşılabilir. Jinekolojik muayene şarttır. Bu tip kanamalar başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Unutulmamalıdır ki menopoza girdiğini düşünerek doğum yapan kadın sayısı görmezden gelinemeyecek kadar çoktur. Jinekolojik muayene, ve diğer testler yapılmalıdır.

Rahim kanserine dikkat!

Vücudun değişen yapısıyla birlikte menopoza bazı hastalıkları da eşlik edebilir. Menopoz tedavisi uygulanırken, erken tanı için de menopoza giren kadınların 6 ayda bir jinekolojik muayene yaptırması ve yıl da bir kez smear, mamografi ve hormonal testleri yapılmalıdır.

Unutmayın menopoz sıkıntılı bir dönem olsa da, doktorunuzun önerilerini uygulayarak bu dönemi rahat ve huzurlu geçirebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.