Ultimate magazine theme for WordPress.

Kürtaj Nedir ve Hangi Durumlarda Yapılır

0 353

Kürtaj Seçenekleri Nelerdir?

Kürtajın ABD’de kadınlar için yapılan en yaygın cerrahi işlem olduğunu biliyor muydunuz? Her 10 kadından 3’ü 45 yaşına gelmeden en az 1 kere bu operasyonu yaptırmıştır. Kürtaj, hamileliği sona erdiren bir prosedürdür. Hamileliğinizde ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak farklı kürtaj seçenekleri vardır. Bu seçenekler hem tıbbi hem de cerrahi yöntemleri içerir.

Kürtaj Seçeneklerine Genel Bakış

Kürtajın sizin için doğru seçenek olup olmadığına karar vermeye çalışıyorsanız, kürtaj seçeneklerini anlamak kararınızı vermenize yardımcı olabilir.

Gebelik boyunca kürtaj yapılabilir. Ancak çoğu kürtaj hamileliğin ilk 12 haftasında gerçekleşir. Hangi kürtaj seçeneğini tercih edeceğiniz, büyük olasılıkla ne kadar süreyle hamile kaldığınıza bağlı olacaktır.

Bir hamileliği etkili ve güvenli bir şekilde sonlandırabilen üç erken kürtaj seçeneğiniz vardır. Bu kürtaj yöntemleri, hamileliğinizin ilk trimesterinde (1-12 hafta) yapılabilir.

Cerrahi redüksiyon seçenekleri genellikle hamileliğin ikinci trimesterinde kullanılır- ikinci trimesterdeyken kürtajların yaklaşık %10’u gerçekleşir.

İlk üç aylık seçenekler en güvenli tıbbi prosedürlerdendir- herhangi bir majör komplikasyon için %0,5’ten daha az risk vardır. Genel olarak, ikinci trimesterdeki düşükler ilk trimesterdeki düşüklere göre daha fazla risk taşımaktadır.

Kürtajın meme kanseri veya zihinsel sağlık sorunlarına neden olabileceği söylentileri gerçekçi değildir. Uluslararası Psikoloji Derneği, kürtajın ruhsal sağlık sorunlarına neden olacağına dair bir kanıt olmadığını söylemiştir.

Tıbbi Kürtaj

Bu kürtaj yöntemi erken kürtaj seçeneği olarak kabul edilir. Bir tıbbi düşük sırasında, hamileliği sona erdirmek için belirli ilaçlar verilir.

Tıbbi düşük kürtaj hapı olarak da bilinir. Son adet tarihinin ilk gününden sonra 49 güne kadar kullanılmak üzere FDA onaylıdır.

Gebelik hamilelik testi ile onaylandıktan sonra tıbbi kürtaj seçenekleri kullanılabilir. İlaç RU486 (Mifeprex) yıllardır yaygın, güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Kürtajın sizin için doğru seçenek olup olmadığına karar vermeye çalışıyorsanız, kürtaj seçeneklerini anlamak kararınızı vermenize yardımcı olabilir.

Manuel Aspirasyon Kürtajı

Manuel aspirasyon erken kürtaj seçeneğidir. Son adet tarihinizden sonraki 5 ila 12 hafta arasında bu prosedürü uygulayabilirsiniz.

Manuel bir aspirasyon kürtaj sırasında, doktorunuz emme etkisi oluşturmak için bir şırınga kullanacaktır. Bu kürtaj seçeneği sadece birkaç dakika sürer (5 ila 15 dakika).

Yara dokusuna neden olma riski çok azdır ve hızlı bir iyileşme gösterir. Manuel aspirasyon yöntemi de çok yüksek (%98-99) başarı oranına sahiptir.

Makine Vakum Aspirasyon Kürtajı

Makine vakum aspirasyonu bir başka erken düşük yöntemdir. Son kürlenmeden 5 ila 12 hafta sonra bu seçeneği düşünebilirsiniz.

Makine vakum aspirasyon kürtaj sırasında, doktorunuzun büyük olasılıkla serviks genişletme ya da açma işlemi yapacaktır.

Daha sonra, bir şişeye bağlanmış bir tüp ve bir pompa serviksinize yerleştirilecektir. Pompa açıldığında dokuyu uterustan emecek yumuşak bir vakum oluşturur.

Makine aspirasyon yöntemi, doktorunuzun ofisinde veya kliniğinde hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde yapılabilir.

Dilatasyon ve Küretaj Kürtajı

Dilatasyon ve küretaj (kazımak) (D & C olarak da bilinir), hamileliğinizin 16. haftasına kadar kullanılabilen cerrahi kürtaj seçeneğidir. Yaygın bir erken kürtaj seçeneği olarak kullanılıyordu- ancak şimdi mevcut olan daha fazla invasif olmayan kürtaj seçenekleri olduğu için, D & C kullanımı azalmaktadır.

Dilatasyon serviks açmak demektir. Kürtaj, uterusun içeriğini çıkarmak anlamına gelir. Vakum emme kürtajınız başarılı değilse, bir genişleme ve küretaj prosedürü gerekebilir. Bir D & C sırasında, uterus duvarlarını kazımak için bir kürek (bir kaşık şeklindeki alet) kullanılır.

Bir hastanede genel anestezi kullanarak ya da doktorunuzun ofisinde bir lokal anestetik kullanarak bir genişleme ve küretaj kürtajı yapılabilir.

Dilatasyon ve Tahliye Kürtaj

Dilatasyon ve Tahliye (bir D & E olarak da bilinir) başka bir cerrahi düşük seçenektir. Bir D & E genellikle gebeliğin ikinci trimesterinde (tipik olarak 13 ila 24 hafta) gerçekleştirilir.

Dilatasyon ve boşaltım kürtajından yaklaşık 24 saat önce, yavaşça açılmak için servikse genellikle osmotik (servikal) dilatör denilen bir cihaz yerleştirilir. Bu kürtaj yöntemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Genellikle vakum aspirasyonu, dilatasyon ve küretaj ile cerrahi aletlerin (forseps gibi) bir kombinasyonunu içerir. Bir D & E kürtajı genellikle bir hastanede veya klinikte gerçekleştirilecektir.

Bu kürtaj metodu neredeyse %100 etkilidir çünkü doktorunuzun kürtajın tamamlandığından emin olmak için çıkarılmış uterus dokusunu inceleyeceleme şansı vardır.

İndüksiyon Kürtajı

İndüksiyon kürtajı ikinci veya üçüncü trimester döneminde gebeliğin sonlandırılması için uygulanan bir işlemdir. Bu kürtaj seçeneği genellikle sadece fetüste veya hamile kadında bir tıbbi sorun varsa kullanılır.

İndüksiyon kürtajı sağlığınız için riski en aza indirir ve doktorların fetus üzerinde daha doğru bir otopsi yapmasına izin verebilir (tam olarak neyin yanlış olduğunu belirlemek için). Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kürtajların %1’inden azı, indüksiyon düşükleridir. İndüksiyon kürtaj sırasında kasılma başlangıcını tetikleyen ilaçlar verilecektir. Daha sonra, tüm doğum ve doğum aşamalarından geçeceksiniz.

Bozulmamış Dilatasyon ve Ekstraksiyon

Bozulmamış Dilatasyon ve Ekstraksiyon (D & X ve kısmi doğum kürtajı olarak da bilinir) geç dönem kürtaj seçeneğidir. Hamileliğin 21 haftasından sonra sağlam bir dilatasyon ve çıkarma kürtajı yapılır.

Bu geç dönem kürtaj metodu, sağlam bir fetüsün çıkarılmasıyla sonuçlanır- bu yüzden tüm kürtaj seçeneklerinin en tartışmalı olanıdır. Kısmi Doğum Kürtaj Yasağı Yasası, ancak bir annenin hayatını kurtarmak için gerekli olan bozulmamış D & X’in kullanılmasına izin verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.