Ultimate magazine theme for WordPress.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

0 348

Kredi notu bankalar arasında belirlenen ve kredi kullananlar için yapılan değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan bir puanlama sistemidir. Yani, herhangi bir banka ile çalışarak kredi almış herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Belirli durumlar doğrultusunda kişilerin kredi notu düşmektedir.

Kredi notu, bankaların kredi vermeden önce değerlendirme yapmakta olduğu en önemli ölçüttür. Bu nedenle yüksek kredi notuna sahip olan kişiler kredi alma konusunda daha avantajlı bir konuma sahiptirler.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Kredi notunun oluşturulabilmesi için kişinin mutlaka en az bir kere kredi kullanması gerekmektedir. Bu durumda 1 ile 2000 puan arasında bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu da kişinin kredi notu olarak yansımaktadır.

Kredi kullananların notunun düşmesi için, kredi ödemelerini geciktirmeleri gerekmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan sorun da kredi ödemelerinin gecikmesidir. Bu nedenle birçok kişi bu durumdan mağdur olmaktadır. Bunun yanı sıra bankaların alacakları faizleri planlanan dönemler içerisinde de değil de daha önce borcun ödenmesi durumunda da kredi notunu düşüren faktörler arasında yer almaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi almak isteyen birçok kişi kredi notu nasıl hesaplanır sorusunu merak etmektedir. Bu konuda hizmet vermekte olan tek bir firma bulunmaktadır. Findeks, dünya üzerinde yer alan en iyi kredi notu hesaplama sistemine sahip olan firmadır. Bu nedenle de tüm ülkelerde kullanılmaktadır. Ancak üye olmak ve kredi notunu öğrenmek ücretlidir.

Bunun yanı sıra kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler, herhangi bir bankada kredi başvurusu yaparak, oradaki görevlilerden kredi notunu öğrenmek için rica edilebilmektedir.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Puanlama cetvelinde yer alan aralıklar içerisinde en iyi durumda olmak her zaman en kolay şekilde kredi alınmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle de kredi notum kaç olmalı sorusunun yanıtı en iyi bölümde olmaktır. Ancak bankaların bazı durumlarda riskli bölgelerde bulunanlara da kredi imkanı tanıdığı görülmektedir. Fakat çok zorlayıcı imkanlarda bu krediler verilmektedir.

Kredi Notumu Düzeltebilir Miyim?

Kredi notu bir şekilde düşmüş olanların kredi notunu yükseltme imkanı bulunmaktadır. Bunun en kolay yolu ise yeniden kredi alarak, ödemelerini zamanında yapmaktır. Zamanında yapılan ödemeler sonucunda ise kredi notu yükselmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir mi?

Günümüzde birçok banka, müşterilerinin mağdur olmaması adına düşük kredi notuna kredi imkanı sunmaktadır. Ancak birçok evrak ve kefil istenmektedir. Aynı zamanda belirli meblağlar tanınmaktadır. Bu nedenle yüksek kredi almak da mümkün olmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.